×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Więcej zabiegów ratujących wzrok będą wykonywać lekarze w szpitalu w Gliwicach

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia16 marca 2023 13:30

Więcej zabiegów ratujących wzrok przeprowadzą okuliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. - Rozwój nowoczesnej okulistyki sprawia, że można dać nadzieję na wyleczenie pacjentom, którzy do niedawna narażeni byli na znaczne pogorszenie lub całkowitą utratę wzroku - podkreślają specjaliści.

Więcej zabiegów ratujących wzrok będą wykonywać lekarze w szpitalu w Gliwicach
Zabieg witrektomii w gliwickim szpitalu. Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

 

Witrektomia zabiegiem ratującym wzrok

Jednym z ważniejszych zabiegów ratujących wzrok jest witrektomia.
Tylko w ubiegłym roku specjaliści z oddziału okulistyki Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach uratowali taką drogą wzrok ponad 50 pacjentów.

- W tym roku tych procedur chcemy wykonać nawet dwukrotnie więcej. To ogromna szansa dla chorych. Nie bez przyczyny witrektomia jest nazywana zabiegiem "ostatniej szansy" na zachowanie widzenia - podkreśla dr Anna Wieczerska-Dec kierująca gliwicką okulistyką w szpitalu przy Zygmunta Starego 20.

- Witrektomia jest zabiegiem operacyjnym wielu ciężkich schorzeń siatkówki ratującym często pacjentów przed ślepotą – to jest istota. W tutejszym szpitalu wykonujemy takie zabiegi przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego, Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Takie zabiegi są dedykowane pacjentom z odwarstwieniem siatkówki, z błonami nasiatkówkowymi, z otworami w plamce i co bardzo ważne – z ciężkimi powikłaniami okulistycznymi w cukrzycy. Ostatnio bardzo dużo mamy pacjentów z takimi powikłaniami i to też dla nich jest ostatnia deska ratunku - dodała dr Wieczerska-Dec.

Witrektomia najczęściej nie wymaga znieczulenia ogólnego, dlatego przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Pacjent oprócz leków przeciwbólowych otrzymuje również środki uspokajające.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze