Więcej zabiegów ratujących wzrok będą wykonywać lekarze w szpitalu w Gliwicach
Więcej zabiegów ratujących wzrok przeprowadzą okuliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. - Rozwój nowoczesnej okulistyki sprawia, że można dać nadzieję na wyleczenie pacjentom, którzy do niedawna narażeni byli na znaczne pogorszenie lub całkowitą utratę wzroku - podkreślają specjaliści.

17 marca wchodzą nowe przepisy ws. skierowań lekarskich
Witrektomia zabiegiem ratującym wzrok
Jednym z ważniejszych zabiegów ratujących wzrok jest witrektomia.
Tylko w ubiegłym roku specjaliści z oddziału okulistyki Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach uratowali taką drogą wzrok ponad 50 pacjentów.
- W tym roku tych procedur chcemy wykonać nawet dwukrotnie więcej. To ogromna szansa dla chorych. Nie bez przyczyny witrektomia jest nazywana zabiegiem "ostatniej szansy" na zachowanie widzenia - podkreśla dr Anna Wieczerska-Dec kierująca gliwicką okulistyką w szpitalu przy Zygmunta Starego 20.
- Witrektomia jest zabiegiem operacyjnym wielu ciężkich schorzeń siatkówki ratującym często pacjentów przed ślepotą – to jest istota. W tutejszym szpitalu wykonujemy takie zabiegi przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego, Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Takie zabiegi są dedykowane pacjentom z odwarstwieniem siatkówki, z błonami nasiatkówkowymi, z otworami w plamce i co bardzo ważne – z ciężkimi powikłaniami okulistycznymi w cukrzycy. Ostatnio bardzo dużo mamy pacjentów z takimi powikłaniami i to też dla nich jest ostatnia deska ratunku - dodała dr Wieczerska-Dec.
Witrektomia najczęściej nie wymaga znieczulenia ogólnego, dlatego przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Pacjent oprócz leków przeciwbólowych otrzymuje również środki uspokajające.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)