Wiceprezes samorządu fizjoterapeutów: podkreślamy znaczenie naszej współpracy z lekarzami

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 19:21

Pojawiają się głosy, że zmiany w uprawnieniach fizjoterapeutów wprowadzone ustawą o zawodzie fizjoterapeuty i rozporządzeniem jakby deklasują lekarzy ze specjalizacją w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Rozporządzenie nie zabrało tym lekarzom żadnych praw - mówi nam Paweł Adamkiewicz, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Wiceprezes samorządu fizjoterapeutów: podkreślamy znaczenie naszej współpracy z lekarzami
Paweł Adamkiewicz, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoteraputów. Fot. PTWP

Jak podkreśla wiceprezes KRF Paweł Adamkiewicz, nowe uprawnienia nadane fizjoterapeutom ustawą o zawodzie fizjoterapeuty i rozporządzeniem z grudnia 2018 r. dają tej grupie zawodowej pewną niezależność w prowadzeniu pacjenta, ale i zarazem wymagają od fizjoterapeutów wzięcia odpowiedzialności za pacjenta w procesie rehabilitacji.

Do tej pory pacjent z uprawniony do świadczeń gwarantowanych przychodził do gabinetu fizjoterapii ze skierowaniem z wypisanymi zabiegami, a fizjoterapeuta był tylko tą osobą, która miała te zabiegi wykonać.

- Rozporządzenie, które obowiązuje od 1 stycznia daje nam możliwość - gdy pacjent przychodzi od lekarza ubezpieczenia POZ z rozpoznaniem jednostki chorobowej - zbadania pacjenta, zaplanowania oraz poprowadzenia terapii i opisania jej efektów - opisuje skrótowo wprowadzone zmiany wiceprezes Adamkiewicz.

Co bardzo ważne, pojawił się również wymóg poinformowania lekarza przez fizjoterapeutę o uzyskanych postępach w rehabilitacji. - Tego wcześniej nie było. Bardzo często lekarze wpisujący rozpoznanie i wskazujący rodzaj terapii, zwrotnie nie dostawali informacji jaki jest efekt zabiegów, które pacjentowi zapisali - zaznacza Paweł Adamkiewicz.

O nowych możliwościach współpracy fizjoterapeutów i lekarzy wynikających z usamodzielnienia zawody fizjoterapeuty przedstawiciele tych środowisk będą dyskutować podczas jednej z sesji w trakcie IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

- Chcielibyśmy przede wszystkim podkreślić wspólną rolę lekarzy i fizjoterapeutów w procesie rehabilitacji. Chcemy o tym rozmawiać, ponieważ pojawiają się głosy, że zmiany wprowadzone ustawą o zawodzie fizjoterapeuty jakby deklasują lekarzy ze specjalizacją w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Tymczasem rozporządzenie nie zabrało tym lekarzom specjalistom możliwości planowania terapii - wyjaśnia wiceprezes KRF.

Wypowiedź została zarejestrowana 10 stycznia br. podczas drugiego spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum