Wiceminister zdrowia: zaszczepię się przeciwko Covid-19, mogę to zrobić przed kamerami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 19:46

Tłumne wizyty w centrach handlowych, jakie obserwowaliśmy w miniony weekend nie napawają optymizmem i mogą zaowocować kolejnym wzrostem zakażeń COVID-19 za kilkanaście dni - zauważył w poniedziałek (7 grudnia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pamiętajmy, że epidemia się jeszcze nie skończyła - zaapelował.

Wiceminister zdrowia: zaszczepię się przeciwko Covid-19, mogę to zrobić przed kamerami
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: - Ja się zaszczepię przweciwko Covid-19. Fot. archiwum

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 4423 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem i śmierci 92 osób.

Komentując to w TVP Info, Kraska powiedział, że liczba ta jest optymistyczna, ale - podkreślił - "ten wynik to też efekt weekendu, kiedy liczba wykonywanych testów jest mniejsza".

- Myślę, że w następnych dniach tych nowych przypadków będzie zdecydowanie więcej, ale myślę też, że jesteśmy na etapie, kiedy nastąpiła pewna stabilizacja - ocenił wiceszef MZ.

Jego zdaniem Polacy podeszli odpowiedzialnie do wprowadzanych restrykcji. Zwrócił jednak uwagę, że w miniony weekend masowo udali się do centrów handlowych, by dokonywać przedświątecznych zakupów, a to - wskazał - "nie napawa optymizmem i może zaowocować kolejnym wzrostem zachorowań za kilkanaście dni".

- Powinniśmy ciągle zachować w tyle głowy, że epidemia się jeszcze nie skończyła. Przed nami długa walka, dopóki nie będziemy populacyjnie odporni, dopóki nie pojawi się szczepionka - przekonywał Kraska. Dodał, że musimy się uzbroić jeszcze w trochę cierpliwości.

- Najlepszym prezentem na te święta nie będą gadżety, które kupujemy w sklepach (...) tylko to, że będziemy zdrowi i nie zakazimy rodziców czy dziadków - powiedział.

Zapytany, czy polski rząd zamierza wziąć przykład z deklaracji b. prezydentów USA Billa Clintona, Georga W. Busha i Baracka Obamy, którzy zamierzają zaszczepić się na COVID-19 przed kamerami, by przekonać do szczepionek społeczeństwo, Kraska odparł: "to na pewno dobry przekaz dla społeczeństwa, że ci, co decydują o ważnych sprawach także poddadzą się szczepieniu".

Zadeklarował, że on sam również będzie takim przykładem. - Ja się zaszczepię, to chyba jedyna słuszna droga, aby wrócić do normalności - powiedział. I dodał, że również może to zrobić przed kamerami.

- Ta szczepionka, oprócz tego, że jest skuteczna, to jest też bezpieczna, dlatego namawiam wszystkich, aby jednak do tych szczepionek podejść w sposób odpowiedzialny, bo chyba każdy z nas tęskni za normalnymi wakacjami i spotkaniami z przyjaciółmi - apelował Kraska. 

PAP - Dorota Stelmaszczyk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum