Wiceminister zdrowia: z początkiem maja chcemy przedstawić strategię testowania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 12:50

W pierwszym tygodniu maja chcielibyśmy jako Ministerstwo Zdrowia ogłosić strategię testowania na koronawirusa, czyli objaśnić, które grupy i jakimi testami chcemy objąć w najbliższym czasie - zapowiedział w czwartek (30 kwietnia) podsekretarz stanu Sławomir Gadomski.

Sławomir Gadomski. Fot. PTWP

Wiceminister zdrowia odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów PiS na temat liczby wykonywanych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Pytanie o liczby testów i ich dostępność oraz laboratoriów zadawał poseł Andrzej Gawron (PiS), który podkreślał, że w obecnej sytuacji szybkość i masowość testów jest bardzo istotna.

Wiceszef MZ zapowiedział, że wiele kwestii związanych ze strategią testowania powinno zostać wyjaśnionych w dokumencie, który resort chce opublikować z początkiem maja.

- W pierwszym tygodniu maja chcielibyśmy jako Ministerstwo Zdrowia ogłosić taką strategię, czyli pokazać krok po kroku, kogo, czyli które grupy, jakimi testami chcemy w najbliższym czasie testować - poinformował Gadomski. Jak wyjaśnił, wspólnie z MZ pracuje nad tym m.in. zespół ekspertów przy ministrze zdrowia i eksperci z zakresu epidemiologii.

Wiceminister zdrowia zwracał uwagę, że są różne rodzaje testów stosowane w różnych momentach. Liczba raportowana codziennie przez resort zdrowia to testy genetyczne, które są jedyną uznaną i potwierdzoną metodą wykrywania koronawirusa.

- Oprócz tych testów genetycznych mamy jeszcze możliwości dokonywania testów antygenowych - wskazał. Jak wyjaśnił, to tzw. szybkie testy, które wykrywają, czy dana osoba jest zarażona, ale nie są tak dokładne jak genetyczne.

Aktualnie testy te podlegają walidacji. - Przeszły przez pierwsze "sito" w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny. Dzisiaj są weryfikowane w kilku szpitalach w Polsce - dodał wiceminister. Zauważył, że takie testy mogłyby np. przyspieszyć triaż pacjenta na SOR-ach i tam resort chciałby je skierować.

Kolejny typ testów, o którym mówił Gadomski, to testy immunologiczne, które nie wykrywają jednoznacznie wirusa, ale wykrywają przeciwciała. - Obrazują nam, czy dana osoba albo w danej chwili przechodzi w dość zaawansowanym stopniu koronawirusa, albo ma już przeciwciała, czyli w pewnym sensie nabyła odporność - zaznaczył.

Również te testy, jak zapewnił, będą stopniowo wdrażane. - Natomiast dzisiaj eksperci uważają, że w tym momencie epidemii, w którym jesteśmy, jest za wcześnie na powszechne i masowe ich testowanie - dodał.

Gadomski wyraził nadzieję, że początek maja będzie tym momentem, w którym Ministerstwo Zdrowia będzie mogło opublikować i przedyskutować dokument objaśniający strategię testowania.

Gadomski podał również aktualne dane dotyczące przeprowadzania testów. Jak poinformował, sieć laboratoriów diagnozujących COVID-19 to dziś 100 podmiotów, przy czym liczba pracowni jest zwiększana. Ocenie zespołu ekspertów, który wydaje rekomendacje, czy dane laboratorium spełnia odpowiednie warunki, aktualnie podlega kolejne 11 wniosków.

Wiceminister przekazał, że w Polsce do tej pory zrealizowano około 340 tysięcy testów. Wydajność sieci laboratoriów to od 20 tysięcy do 25 tysięcy testów na dobę. - To więcej niż robimy dziennie, bo dzisiaj ta liczba zlecanych testów oscyluje na poziomie 12-14 tysięcy - zaznaczył.

Gadomski ocenił ponadto, że na dobrym poziomie jest zabezpieczenie w testy. - Do tej pory wydaliśmy ponad pół miliona testów do laboratoriów. Laboratoria również nabywają testy - dodał.

Autorka: Agnieszka Ziemska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum