Wiceminister zdrowia: po zmianie systemu 135 karetek straci uprawnienia

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2018 13:15

Sejmowa komisja zdrowia we wtorek (6 lutego) rozpatrywała na swoim posiedzeniu sprawozdanie podkomisji o rządowym projekcie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz; FOT. PTWP

Jak przekonywał Tomasz Latos, przewodniczący podkomisji, jej prace przebiegały wyjątkowo sprawnie i zostały zakończone 24 stycznia. Tylko jeden zapis projektu wywołał dłuższą dyskusję, która spowodowała wprowadzenie w tym zakresie poprawki. Podkomisja zaproponowała także wydłużenie w terminu wejścia w życie ustawy, której terminem zamiast 1 lipca 2018 roku ma być 1 styczeń 2019 roku.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz odpowiadał na pytania posłów.

Bartosz Arłukowicz, przewodniczący komisji, wiceministra zdrowia, ile z dzisiaj funkcjonujących karetek pogotowia, po wejściu w życie zapisów ustawy, wypadnie z sytemu, jakimi środkami finansowymi resort chce zabezpieczyć te miejsca, gdzie karetki przestaną funkcjonować i czy brak karetek, które znajdą się poza systemem, nie spowodują zagrożenia dla jego funkcjonowania.

- Na koniec 2018 roku 135 karetek straci status zespołów systemowych na 1543 funkcjonujące w całym kraju. Stanowi to 8,94 proc. Nie widzimy potrzeby dedykowania specjalnie pieniędzy na to, aby w tych miejscach powstawały zespoły w oparciu o SPZOZ-y, tam, gdzie jest większościowy udział właścicielski publiczny. Jesteśmy po rozmowach zarówno ze związkiem pracodawców ratownictwa medycznego, jak i z wojewodami. W większości miejsc, gdzie funkcjonują teraz jednostki oparte o kapitał prywatny, przed postępowaniami konkursowymi funkcjonowały zazwyczaj zespoły ratownictwa medycznego funkcjonujące w strukturach SPZOZ. Po tych rozmowach jesteśmy przekonani, że te zespoły zostaną odtworzone. Jest na to czas do końca roku - mówił Marek Tombarkiewicz.

- Tam, gdzie SPZOZ-y nie będą mogły odtworzyć tego potencjału będą mogły funkcjonować karetki prywatne do kończą 2020 roku. Nie widzimy żadnego zagrożenia udzielania świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego w jakimkolwiek terminie - dodał wiceminister zdrowia.

Pytany o to, czy istnieją jakieś statystyki, ile zdarzeń niekorzystnych odnotowano z udziałem zespołów ratownictwa publicznych i niepublicznych, stwierdził, że takich statystyk się nie prowadzi, a wszystkie niekorzystne zdarzenia są wyjaśniane na bieżąco.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum