Wiceminister zdrowia: ogniska zakażeń są rozproszone i pojedyncze, ale niestety jest ich dużo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2020 15:49

Wzrost liczby zakażeń wynika z powrotu do normalnej aktywności. Nasze kontakty społeczne i zawodowe zintensyfikowały się po wakacjach - tak do wzrostu nowych zakażeń SARS-CoV-2 do 837 przypadków odniósł się w czwartek (17 września) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia: ogniska zakażeń są rozproszone i pojedyncze, ale niestety jest ich dużo
Fot. Twitter/MZ

- Myślę, że to, że wróciliśmy do pracy i nasza aktywność jest zdecydowanie większa niż w okresie wakacyjnym, skutkuje tym, że tych nowych zakażeń jest zdecydowanie więcej (...). Tych zakażeń nie tylko w Polsce, ale w całej Europie niestety przybywa - powiedział.

Dodał, że ogniska zakażeń są rozproszone i pojedyncze. - Tylko niestety jest ich dużo - podsumował.

Stwierdził też, że trudno rozróżnić jakieś fale epidemii. - Trudno mówić, czy jesteśmy już na etapie drugiej fali, czy w ogóle można numerować te okresy epidemii - zastanawiał się.

Kraska kolejny raz zaapelował też o przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek tam, gdzie jest taki rygor, a także o utrzymywanie dystansu i stosowanie środków dezynfekujących.

Wiceminister był pytany o nowe wytyczne sanitarne MEN, MZ i GIS, w których zapisano, że dyrektor szkoły, w przypadku braku możliwości zachowania dystansu podczas zajęć oraz w miejscach takich jak, korytarze czy świetlice, ze względu na ochronę uczniów z chorobami przewlekłymi, może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa.

Kraska zwrócił uwagę, że wielu dyrektorów szkół na podstawie regulaminu szkolnego wprowadza obowiązek noszenia maseczek np. na przerwach i apelach. - Myślę, że jest też dobrym zwyczajem, aby - jeżeli w klasie znajduje się dziecko, które jest przewlekle chore, narażone nie tylko na infekcję koronawirusem, ale także na zwykłe przeziębienie czy grypę - w tej klasie te maseczki dzieci także powinny używać - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że decyzja w tej sprawie należy do dyrektora szkoły.

Olga Zakolska, Klaudia Torchała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum