×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wiceminister Pinkas: Instytut Geriatrii wymaga doposażenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 lutego 2016 18:08

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji powinien zostać doposażony - ocenił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas środowego (24 lutego) posiedzenia sejmowej Komisji polityki senioralnej. Placówka ma pełnić ważną rolę w kształceniu w zakresie geriatrii.

Wiceminister Pinkas: Instytut Geriatrii wymaga doposażenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 sierpnia 2015 r. podjęto decyzję o przekształceniu warszawskiego Instytutu Reumatologii w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Do zadań tej placówki należy m.in. prowadzenie badań naukowych oraz przygotowanie standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii oraz rehabilitacji medycznej.

- Podjęto już istotne działania, żeby Instytut stał się ośrodkiem referencyjnym, z którego będzie wypływała wiedza dla lekarzy rodzinnych, lekarzy innych specjalności, a także będzie to miejsce kształcenia specjalistów w zakresie geriatrii - mówił Pinkas podczas posiedzenia komisji.

Wiceminister chwalił kadrę Instytutu, ale jednocześnie podkreślał konieczność doposażenia placówki; powiedział, że obecnie jest ona "w opłakanej kondycji infrastrukturalnej". Dopytywany przez PAP o zakres planowanych działań powiedział, że m.in. wyremontowania wymaga kilka oddziałów.

- Żeby ten instytut miał możliwość implementowania nowych technologii medycznych - mówił.

Pinkas przypomniał na posiedzeniu komisji, że obecnie w Polsce jest ok. 300 geriatrów. Zaznaczył, że ich rolą przede wszystkim powinno być dzielenie się swoją wiedzą, prowadzenie ośrodków dydaktycznych oraz konsultacja z innymi lekarzami. Podkreślił też, że lekarze opieki podstawowej powinni być doskonale wykształceni w zakresie specyfiki diagnostyki i terapii osób starszych.

- Musimy być realistami: nie zbudujemy w Polsce oddziałów geriatrycznych, które zapewnią możliwość dostępu o każdej porze dnia i nocy każdej osobie starszej. (...) My mamy zapewnić dostęp do geriatrii, która wygląda w taki sposób, że mamy na oddziałach ludzi, którzy mają odpowiednie wykształcenie i którzy mają umiejętności geriatryczne - mówił Pinkas.

W informacji przekazanej członkom komisji resort zdrowia wskazuje, że kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed systemem ochrony zdrowia są m.in. koordynacja leczenia seniorów, problem polipragmazji (niewłaściwa ordynacja leków - PAP) osób starszych, potrzeba zwiększenia specjalistów z zakresu geriatrii oraz wzrost kompetencji lekarzy rodzinnych zajmujących się osobami starszymi.

Resort podkreślił też wagę współpracy Instytutu Geriatrii jako podmiotu naukowo-badawczego z podmiotami leczniczymi oraz polskim i zagranicznym przemysłem. ''Budowanie partnerstwa pozwala na prowadzenie prac badawczych, których celem jest opracowanie nowych produktów i usług dedykowanych potrzebom osób starszych'' - dodaje MZ.

Poinformowano też, że jeden z kluczowych projektów Instytutu jest związany ze zmianami demograficznymi. "Przedmiotowy projekt dotyczy opracowania standardu dla opieki domowej oraz jego wdrożenie w postaci pilotażu. Zgodnie z założeniami projektu opieka domowa świadczona byłaby w domu lub w środowisku pacjenta i uwzględniałaby wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakresie tele-opieki oraz systemów do zarządzania świadczeniem opieki przez wykwalifikowany personel opiekunów" - czytamy w informacji MZ.

Z opracowanej przez GUS prognozy demograficznej dla Polski na lata 2014-2050 wynika, że największym wyzwaniem dla polskiego systemu opieki zdrowotnej będzie zapewnienie opieki medycznej dla rosnącej populacji osób powyżej 65. roku życia. W 2050 r. liczba obywateli w wieku przekraczającym 65 lat podwoi się.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze