Wiceminister Kraska: rozważymy wprowadzenie systemu rendez-vous w pogotowiu ratunkowym
Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia we wtorek (21 stycznia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że resort pracuje nad dużą nowelizacją ustawy o systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Powraca m.in. pomysł wprowadzenia system rendez-vous oraz kamer nasobnych dla ratowników medycznych.

Odpowiadający za funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że w nowelizacji ustawy o PRM miałby się znaleźć m.in. zapis przewidujący wprowadzenie w pogotowiu ratunkowym rozwiązania takiego jak rendez-vous, czyli dojazdu dyżurującego lekarza do wzywającego wsparcia podstawowego zespołu ratownictwa medycznego.
- To rozwiązanie sprawdza się krajach sąsiednich, w Czechach, Niemczech. Powoduje, że w systemie ratownictwa medycznego może pracować mniej lekarzy - mówił wiceminister, nawiązując do braków lekarzy w pogotowiu.
Ministerstwo Zdrowia chce w ten sposób zaradzić sytuacji, w której z powodu kłopotów kadrowych stale spada w kraju liczba karetek specjalistycznych "S" z lekarzem w zespole. Dzisiaj na 1526 dyżurujących ambulansów tylko 364 to karetki z lekarzami.
Minister podał, że MZ chce chce wprowadzić w pogotowiach 8 większych miast motocyklowe zespoły ratownictwa medycznego działające latem. - Zdecydowanie szybciej docierają do pacjenta zatłoczonymi ulicami, zaopatrują pacjenta i czekają na dojazd karetki - uzasadniał minister.
Waldemar Kraska podał też, że ministerstwo myśli o nowym algorytmie podziału środków w ratownictwie medycznym, by nie dochodziło do sytuacji, gdy kwoty różnią się w podobnych województwach.
Ministerstwo Zdrowia nadal rozważa też w pracach nad nowelizacją ustawy wprowadzenie monitoringu w systemie ratownictwa medycznego, zarówno w szpitalnych oddziałach ratunkowych jak i w karetkach.
- Tam, gdzie to uzasadnione - zaznaczył wiceminister Waldemar Kraska, tłumacząc, że to rozwiązanie ma przeciwdziałać agresji pacjentów wobec lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek systemu PRM. - Mamy sygnały o coraz częstszej agresji pacjentów, sądzimy iż takich przypadków będzie mniej, jeśli pacjenci będą mieli świadomość, że takie zdarzenia są rejestrowane.
Minister poinformował, że nadal będzie rozważana możliwość ustawowego wprowadzenia kamer zainstalowanych na kombinezonach ratowników. - Kamery nasobne, podobne do tych jakie ma policja, powinny zwiększyć bezpieczeństwo zespołów wyjazdowych - uznał wiceminister. Dodał, że od grudnia przepisy przewidują możliwość instalowania w karetkach przycisku pozwalającego na automatyczne wezwanie pomocy przez ratowników, którzy zetknęli się z agresją podczas udzielania pomocy pacjentowi.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)