Wiceminister Kraska: nie ma zgody na odpłatne badania w kierunku koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2020 12:19

Nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na odpłatność i komercjalizację badań pod kątem koronawirusa - stwierdził w rozmowie z "Super Expressem" opublikowanej w środę (26 lutego) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. Archiwum

Kraska był pytany o pobieraną od lutego przez Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie opłatę 500 zł za badanie na obecność koronawirusa. Zapewnił, że nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na odpłatność i komercjalizację badań w tym kierunku. Zastrzegł jednak, że badania są prowadzone tylko w oparciu o wskazania zdrowotne i zalecenie lekarza.

- Prosimy osoby zdrowe, bez żadnych oznak chorobowych, aby nie udawały się na badania prewencyjne. Do szpitala powinny się kierować jedynie osoby z objawami chorobowymi - podkreślił. Zapewnił, że nikt z uzasadnionym podejrzeniem zakażenia koronawirusem nie będzie musiał dodatkowo płacić za badanie.

Odniósł się też do doniesień, że szpitale nie są przygotowane na zmierzenie się z ewentualnymi przypadkami koronawirusa i że nie mają zabezpieczającego sprzętu.

- Monitorujemy tę sprawę, aczkolwiek nie mamy żadnych informacji, żeby taki problem występował. Zapewniam, że jeśli będzie taka potrzeba, zostanie uruchomiona rezerwa z Agencji Rezerw Materiałowych. Jesteśmy na to przygotowani - mówił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum