Wiceminister Cieszyński: czekamy na rekomendacje w sprawie epidemii na Śląsku

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2020 12:38

- Sytuacja na Śląsku jest już pod kontrolą. Obecnie mamy kilkanaście tysięcy osób po wymazach, 600 z nich miało wynik pozytywny, co daje ok. 5 proc. To wskazuje, że sytuacja na Śląsku jest coraz bliżej pozytywnego zakończenia - mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na konferencji prasowej we wtorek (12 maja).

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: - Sytuacja na Śląsku jest już pod kontrolą. Fot. PTWP

Jak powiedział wiceminister Cieszyński, 5 proc. dodatnich wyników testów u górników to istotnie mniej niż w tych pierwszych rzutach, które wskazywały, że możemy mieć nawet do czynienia z kilkunastoma procentami przypadków pozytywnych.

Wiceminister przypomniał, że gdy MZ otrzymało informację o sytuacji na Śląsku, skierowano tam dodatkowe siły - inspekcji sanitarnej i innych służb. - Także województwa ościenne przekierowały niezwłocznie swój personel, dlatego dziękuję wojewodom za dobrą współpracę - mówił Cieszyński.

Zaznaczył też, że po przebadaniu wszystkich pracowników kopalni będą realizowane badania członków rodzin. Wszystkie osoby z rodzin, które miały styczność z osobami zakażonymi uzyskają dostęp do testów. - Ta akcja będzie kontynuowana do końca tygodnia, a informacjami o wynikach testów będziemy dzielić się na bieżąco - powiedział wiceminister Cieszyński.

Zaznaczył, że wcześnie jest mówić o tym, czy Śląsk obejmą specjalne restrykcje. Wskazał, że tzw. ustawa covidowa daje takie możliwości. W oparciu o nią warunki dotyczące obostrzeń mogą być różnicowane, jeśli chodzi o region. - Jeśli będzie taka sytuacja epidemiczna i będą stosowne rekomendacje GIS, to wobec Śląska będzie wzmocniony reżim. Obecnie czekamy na rekomendacje - wyjaśnił.

Podkreślił też, że obecnie na Śląsku każda osoba testowana jest poddawana kwarantannie - Mamy zapewnienie GIS, że wszystkie rodziny są tej kwarantannie poddawane i wszystkie osoby, które powinny są na nią kierowane. Kwarantanna działa tu na maksimum możliwości - tłumaczył Cieszyński.

Wyjaśnił też, że obecnie na Śląsku najmniej sprawnie działa przekazywanie do GIS zbiorczych danych dotyczących epidemii, co - jak ocenił - jest naturalne w tej wyjątkowej sytuacji, gdy mamy taką komasację. - Za dzień, dwa będziemy mądrzejsi i te informacje będą przekazane w całości - przekazał.

Wiceszef resortu poinformował też, że obecnie z powodu COVID-19 jest hospitalizowanych w kraju ok. 2 500 osób, a niecałe 100 korzysta z łóżek respiratorowych i ta liczba spada.

- Mieliśmy przygotowane ok. 10 tys. łóżek z respiratorami, a obecnie mniej niż 1 proc. tych łóżek jest wykorzystywanych - podkreślił.

Jednocześnie poinformował, że wiadomości o kolejnych etapach odmrażania gospodarki i życia społecznego powinny zostać podane jeszcze w tym tygodniu. Ponieważ jednak przekazuje je za każdym razem premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowa Łukaszem Szumowskim, to także i teraz dokładną datę poda KPRM. -  Myślę, że to będą dobre wiadomości - zapowiedział.

Odniósł się także do szybkich testów, które resort zdrowia otrzymał z zagranicy. - Ekspresowe testy są stopniowo walidowane, żeby mieć 100 proc. pewność co do ich skuteczności. W tym wypadku nie możemy sobie pozwolić na to, aby były jakiekolwiek wątpliwości co do ich skuteczności. Kiedy tylko będziemy mogli powiedzieć, że one są dostępne niezwłocznie o tym powiadomimy - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum