Wejherowo: udana replantacja nadgarstka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2010 10:42

Z powodzeniem przeprowadzona replantacja nadgarstka to spektakularny sukces lekarzy z Szpitala Specjalistycznego im. Ceynowy w Wejherowie.

Pacjent trafił na ostry dyżur z odciętym piłą tarczową nadgarstkiem lewej ręki. Ręka właściwe nie nadawała się do replantacji. Choć sytuacja wyglądała beznadziejnie lekarze z wejherowskiego szpitala zdecydowali się nie poddawać. Ilona Olszaniec-Kozakiewicz, ortopeda z wieloletnim stażem i podspecjalizacją z chirurgii ręki, z powodzeniem podjęła replantacji nadgarstka.

Operacja trwała sześć godzin, udało się podczas niej zrekonstruować naczynia, nerwy i ścięgna, zespolić kości nadgarstka i przywrócić krążenie. W tej chwili pacjent próbuje lekko poruszać palcami, codziennie jeździ do komory hiperbarycznej, żeby dotlenić tkanki. Jest też pod opieką psychologa, który pomaga mu dojść do siebie.

Replantacje kończyn wykonuje się w nielicznych ośrodkach w Polsce, między innymi w Trzebnicy, gdzie jest odpowiedni sprzęt i wyspecjalizowany zespół lekarzy. Tam kierowanych jest większość takich przypadków z całej Polski

Więcej na: www.trojmiasto.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum