KG/Rynek Zdrowia | 25-06-2019 21:15

Wejherowo: to był pierwszy taki zabieg w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej

W Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w poniedziałek (24 czerwca) wykonano pierwszy w Polsce północnej zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji.

Zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji w wejherowskim szpitalu. Fot. Szpitale Pomorskie

Jak informują Szpitale Pomorskie, procedurze poddano 69-letniego mieszkańca Gdyni z migotaniem przedsionków oraz przeciwwskazaniami do długotrwałego leczenia przeciwkrzepliwego.

Poprzednia próba wykonania zabiegu zakończyła się niepowodzeniem z powodu masywnego wykrzepiania w przedsionku serca. Podjęto decyzję o ponownej próbie, tym razem z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji.

- Jest to specjalnie zaprojektowany układ dwóch filtrów wprowadzanych przez niewielkie nakłucie tętnicy w nadgarstku i umieszczanych w tętnicach szyjnych pacjenta, mających za zadanie wychwycenie ewentualnych fragmentów skrzepliny i zapobieganie okołozabiegowemu udarowi mózgu. Do tej pory system ten wykorzystywany był w trakcie zabiegów implantacji zastawki aortalnej (TAVI) - wyjaśnia dr Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w szpitalu w Wejherowie.

Po zakończonym zabiegu i usunięciu filtra, stwierdzono w nim obecność skrzepliny, która dzięki wykorzystaniu neuroprotekcji, nie przedostała się do naczyń mózgowych. W ten sposób uniknięto okołooperacyjnego udaru mózgu.

Ten skuteczny zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka w zabezpieczeniu systemem Sentinel wykonał zespół operacyjny w składzie: dr Łukasz Lewicki, lek. med. Maciej Karwowski, lek. med. Sebastian Liedtke, pielęgniarka Izabela Mgłowska i technik Marcin Więckowski, pod nadzorem prof. Zbigniewa Kalarusa ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wkrótce wejherowscy kardiolodzy planują wykonanie kolejnych tego typu zabiegów.