Wejherowo: postraszyli karą za nieuzasadnione wezwanie karetki

Autor: Radio Gdańsk, JJ/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2010 17:59

Pogotowie medyczne Falck odmówiło przyjazdu do mieszkanki Wejherowa. Kierownictwo placówki przyznaje, że o tym, czy do chorego zostanie wysłana karetka decyduje jego stan i wiek.

Szukający pomocy w pogotowiu Falck mieszkaniec Wejherowa, którego żona źle się poczuła, od dyspozytorki usłyszał, że jeśli wezwanie będzie nieuzasadnione, za wizytę zapłaci 1,5 tysiąca złotych. Dzwoniący po pomoc, najpierw się na nią zdecydował, a później w obawie przed tak wysoką „karą" zrezygnował.

– Nie do wszystkich pacjentów wysyłamy karetki. Decyduje o tym stan chorego i jego wiek, a w tym przypadku kobieta była młoda. Pacjent, który uważa, ze został źle obsłużony, ma prawo zgłosić zażalenie – tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem Radia Gdańsk Katarzyna Czajka, prezes zarządu Medycyna Falck.

Zdaniem Witolda Hladnego, ordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wejherowie to nie pierwszy raz, kiedy Falck odmawia pomocy pacjentom. Przypomina, że obowiązkiem pogotowia jest zastępowanie lekarzy rodzinnych po godzinie 18.00 w dni powszednie, i całodobowo w weekendy.

– Zgodnie z obwiązującą ustawą pogotowie absolutnie nie ma prawa obciążyć kosztami pacjenta za wezwanie karetki. Gdyby taki rachunek został wystawiony, to pacjent może wystąpić momentalnie do prokuratury, bo to są niedopuszczalne praktyki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jerzy Karpiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Dodaje: – Pogotowie nie ma prawa odmówić wzywającemu pomocy. Jeżeli ktoś wezwie pogotowie w sytuacji nieuzasadnionej, to jego pracownicy pogotowia rozmawiają i tłumaczą takiej osobie, że tak nie powinno się robić. Gdyby ktoś w sposób permanentny nadużywał wezwań pogotowia w sytuacjach nieuzasadnionych to informuje się o tym odpowiednie służby i poucza te osoby.

Według naszego rozmówcy taka jest praktyka, a społeczeństwo musi być przekonane, że pogotowie ma służyć ludziom w niesieniu pomocy, a straszenie karami nie może mieć miejsca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum