Wejherowo: Szpital Przyjazny Dziecku

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2010 13:35

W Polsce jedynie 80 placówek posiada certyfikat

Certyfikat nie jest bowiem przyznawany dożywotnio i każdego roku trzeba solidnie zabiegać o ten zaszczytny tytuł.

Po raz drugi otrzyma go dziś (14 czerwca) Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. Położony jest na skraju Puszczy Darżlubskiej i ma część rekreacyjną dla pacjentów. Atrakcyjne położenie co prawda sprzyja szybszemu odzyskiwaniu zdrowia, jednakże miało ono jedynie pośredni wpływ na przyznanie certyfikatu.

– Każda placówka na świecie odznaczona tym tytułem musi spełniać określone warunki w zakresie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. Ważna jest także właściwa opieka nad matką i dzieckiem – mówił w Radiu Gdańsk dyrektor szpitala w Wejherowie Andrzej Zieleniewski. Dodał, że w ubiegłym roku w szpitalu odebrano 3400 porodów.

Inicjatywa „Szpitala Przyjaznego Dziecku” powstała w 1990 r. Pomysłodawcami były: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Jej celem jest przywrócenie prawidłowego sposobu żywienia dzieci na całym świecie (m.in. poprzez program „10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią „– promocja karmienia naturalnego).

Certyfikat przyznawany jest na 5 lat. Na Pomorzu tytułem wyróżnione są także szpitale: w Lęborku (Samodzielny Publiczny Specjalistyczny ZOZ), Miastku (Szpital Powiatu Bytowskiego w Miastku), Pucku (Szpital im. Franciszka Żaczka w Pucku), Chojnicach  (Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach) oraz Gdyni (Szpital Morski im. PCK).

Dodajmy, że Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie może się także poszczycić certyfikatem „Szpitala bez bólu”, o czym rynekzdrowia.pl informował 28.10. 2009 r. Posiada go jedynie kilkanaście placówek w Polsce. Zapewniają one pacjentom wyższy standard uśmierzania bólu pooperacyjnego, niż szpitale nieuczestniczące w projekcie.

Więcej: Radio Gdańsk

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum