We Wrocławiu wylądowały dwa wojskowe samoloty transportujące Polaków z Chin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2020 22:49

Dwa wojskowe samoloty transportujące 30 Polaków, którzy wracają z chińskiego Wuhan, gdzie panuje epidemia koronawirusa, wylądowały w niedzielę wieczorem (2 lutego) na lotnisku we Wrocławiu - dowiedziała się PAP. Pasażerowie zostaną przewiezieni do szpitala na badania i obserwację.

Ewakuowani z Wuhan Polacy ostatni etap podróży do kraju odbyli samolotami wojskowymi. Fot. Jakub Hałun/CC BY-SA 3.0

Polacy, którzy przebywali w chińskim Wuhan, w niedzielę zostali przetransportowani z grupą zagranicznych pasażerów do Francji, a następnie z Marsylii wyruszyli do Polski wojskowymi samolotami wysłanymi tam przez polski rząd.

Transport odbywał się w asyście personelu medycznego, ale jak mówił w trakcie wieczornej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki "żadna z osób przetransportowanych do Polski nie ma objawów choroby, ale będą one poddane obserwacji".

Jak dowiedziała się PAP, lądowanie obu samolotów we Wrocławiu nastąpiło przed godz. 22.

Podczas konferencji prasowej z premierem minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że dla tych 30 Polaków, którzy wrócili z Wuhan, jest przygotowany oddzielny budynek szpitalny w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

- Są oni w pełni zabezpieczeni, będą mieli wykonane badania, które potwierdzą bądź wykluczą obecność wirusa - poinformował Szumowski.

Jak wcześniej tłumaczył minister zdrowia, cykl badania genetycznego na obecność koronawirusa trwa około jednej doby. - Jeżeliby wirus potwierdził się w którymś badaniu powtarzamy to badanie i wysyłamy próbkę do laboratorium zewnętrznego, to kolejny przykład współpracy międzynarodowej - powiedział Szumowski w niedzielę (2 lutego).

Zaznaczył, że choć przeprowadzenie badania, odesłanie próbki i komunikacja w sprawie badania mogą potrwać od 24 do 48 godzin, obserwacja potencjalnego pacjenta może trwać dłużej.

PAP - Roman Skiba

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum