We Francji będzie pakiet psychiatryczny dla dzieci z depresją

Autor: MS • Źródło: PAP15 kwietnia 2021 07:27

Z uwagi na trwającą pandemię prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił utworzenie pakietu pomocy psychiatrycznej dla dzieci z depresją. Będzie można skorzystać z 10 przedpłaconych sesji z psychologiem.

We Francji będzie pakiet psychiatryczny dla dzieci z depresją
We Francji rusza pakiet psychiatryczny dla dzieci z depresją; Fot. Archiwum
  • Francuscy psychiatrzy twierdzą, że wiele dzieci i młodzieży cierpi na zaburzenia psychiczne w czasie pandemii koronawirusa
  • Zaburzenia odżywiania, odmowa nauki w szkole, depresja to niektóre z objawów, które lekarze zauważają u małoletnich
  • Prezydent Emmanuel Macron uruchomił pakiet psychiatryczny dla dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Każdy potrzebujący będzie mógł skorzystać z 10 sesji u psychologa

 

Prezydent Emmanuel Macron w środę spotkał się z psychiatrami dziecięcymi, według których wiele dzieci i młodzieży cierpi na zaburzenia psychiczne w czasie pandemii koronawirusa. Zaburzenia odżywiania, odmowa nauki w szkole, depresja to niektóre z objawów, wymienionych przez lekarzy.

Dziesięć darmowych sesji 

"Dziś mamy problem, dotykający nasze dzieci i młodzież, który jest dodatkowym zjawiskiem do epidemii" - oświadczył szef państwa.

Pakiet pozwoli na 100-procentową refundację 10 sesji u psychologa dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 17 lat - podaje agencja AFP.

Prezydent Macron na spotkaniu zapytał leczącego się psychiatrycznie nastolatka w szpitalu, czego najbardziej się boi. "Nowego zamknięcia z powodu Covid-19" - odpowiedział nastolatek hospitalizowany z powodu depresji.

Depresję wywołał już pierwszy lockdown

Korzystanie z pomocy w nagłych wypadkach psychiatrycznych wzrosło o 40 proc. w 2020 r. we Francji, a 40 proc. rodziców przyznało, że zauważyło u swojego dziecka oznaki niepokoju podczas pierwszego lockdownu, w szczególności z powodu braku relacji społecznych.

W połowie stycznia prezydent rozmawiał już z psychiatrami dziecięcymi, którzy zaalarmowali go o pogorszeniu się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży od początku epidemii.

Na początku grudnia czterech znanych psychiatrów i psychoanalityk wezwało rząd do podjęcia natychmiastowych działań, aby wszyscy Francuzi, którzy tego potrzebują, mogli uzyskać dostęp do opieki psychiatrycznej.

Co trzeci Francuz z lękiem lub depresją

Według badań, w ciągu ostatniego roku odsetek Francuzów zgłaszających lęk lub depresję gwałtownie wzrósł, dotykając prawie jedną trzecią (31 proc.) populacji.

Na początku kwietnia rząd rozpoczął kampanię społeczną, aby zachęcić Francuzów do rozmów o swoim stanie psychicznym i przypomnieć o istnieniu infolinii psychologicznej.

Tymczasem we Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 43 505 osób. W szpitalach zmarło 297 chorych. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 99 805 - podała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum