Wcześniak ważący 390 gramów uratowany. Sukces krakowskich neonatologów

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2015 15:47

Wcześniak ważący 390 gramów, Ksawery, jest najmniejszym lub jeden z najmniejszych uratowanych wcześniaków w historii polskiej neonatologii. Przyszedł na świat w 25 tygodniu ciąży.

Wcześniak ważący 390 gramów uratowany. Sukces krakowskich neonatologów
Wcześniak ważący 390 gramów uratowany, Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Po 148 dobach pobytu w Oddziale Neonatologicznym krakowskiego Szpitala UJASTEK wcześniak opuścił lecznicę z wagą 3310 gramów. Lekarze oceniają jego stan jako bardzo dobry.

Ksawery urodził się pod koniec stycznia się jako bliźniak. Jego siostra, z wagą urodzeniową 569 g, żyła 29 dni. On pomimo tak dużej różnicy w wadze urodzeniowej walczył o życie.

- Noworodek urodził się z cechami skrajnego wcześniactwa (zarośnięte szpary powiekowe) oraz głębokiej hypotrofii. Przez 60 dni wentylowaliśmy go mechanicznie, a następnie wspomaganie oddechu prowadzone było w systemie nCPAP - mówi dr med. Beata Rzepecka-Węglarz, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala UJASTEK w Krakowie.

Dodaje: -Noworodka konsultowaliśmy m.in. kardiologicznie okulistycznie, neurologopedycznie, chirurgicznie.

Ksawery przeszedł specjalną kurację lekami przyspieszającymi dojrzewanie organizmu. Do tego dostawał sterydy, kofeinę i szereg innych substancji przyspieszających rozwój i wzmacniających układ oddechowy. Było wiele krytycznych momentów, a dalsze życie Ksawerego było pod wielkim znakiem zapytania.

Z danych GUS wynika, że w 2014 roku w Małopolsce na świat przyszło ponad 2600 wcześniaków (dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży). Noworodki, zwłaszcza jeśli są urodzone przed planowanym terminem, bywają obciążone powikłaniami wcześniactwa, jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum