Wczesna menopauza to większe ryzyko zawału

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2010 16:37

Kobiety, które przechodzą menopauzę przed 46. rokiem życia mogą być ponaddwukrotnie bardziej narażone na zawał, udar i inne epizody sercowo-naczyniowe w późniejszym życiu.

– Kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego, że wczesna menopauza jest potencjalnym czynnikiem ryzyka chorób serca, które są najczęstszą przyczyną zgonów wśród Amerykanek – twierdzi dr Melissa Wellons z Uniwersytetu Alabama w Birmingham.

Badaczka podkreśla, że kobiety powinny włożyć więcej wysiłku w pracę nad modyfikowalnymi czynnikami ryzyka, takimi jak wysoki cholesterol i ciśnienie, a także więcej ćwiczyć i przestrzegać zdrowej diety.

Wraz z zespołem naukowców dr Wellons przebadała ponad 2,5 tys. kobiet, które w momencie rozpoczęcia badań (2000 r.) były w wieku od 45 do 84 lat. Wcześniejszą menopauzę przeszło ok. 28 proc. z nich, przy czym w przypadku 10 proc. była ona spowodowana usunięciem jajników. Przed 55. rokiem życia żadna z kobiet nie przeszła zawału, udaru, operacji wszczepienia bypassów, ani nie miała objawów choroby niedokrwiennej serca.

Podczas ostatniego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego naukowcy poinformowali, że po 55. roku życia do epizodów sercowo–naczyniowych doszło u 6 proc. kobiet, które miały menopauzę wcześniej i 2,6 proc. kobiet, które nie przeszły jeszcze menopauzy lub przeszły ją po 47. roku życia.

Na zmniejszenie ryzyka nie miała wpływu hormonalna terapia zastępcza. Jeszcze do niedawna była ona bardzo często przepisywana kobietom, aby zredukować ryzyko chorób serca i osteoporozy, które wzrasta po menopauzie. Sytuacja zmieniła się jednak po 2002 roku, kiedy badania Women & Health Initiative wykazały, że terapia hormonalna zwiększa m.in. ryzyko raka jajnika i raka piersi.

Zdaniem naukowców pytanie o wiek, w którym pacjentka przeszła menopauzę, powinno stać się rutynową czynnością w gabinetach lekarskich.

– Były to badania obserwacyjne, dlatego nie możemy wysnuć wniosku, że wczesna menopauza w jakiś sposób powoduje choroby serca. Wyniki sugerują jednak, że wiek, w którym kobieta przechodzi menopauzę, może być uwzględniany przy ocenie przyszłego ryzyka chorób układu krążenia – zaznacza dr Wellons.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum