Ważna operacja ortopedów z Gliwic. „Stosując klasyczne rozwiązania pacjent nie odzyskałby pełnej sprawności”

Autor: KK • Źródło: Mat. prasowy25 stycznia 2023 14:00

Zespół ortopedów z Gliwic przeprowadził wszczepienie endoprotezy stawu skokowego u 24-letniego pacjenta cierpiącego z powodu jałowej martwicy kości skokowej. - Udało nam się wszczepić specjalną endoprotezę dającą realną szansę na normalne i długotrwałe funkcjonowanie tego stawu w pełnym zakresie ruchomości – wyjaśnił dr Andrzej Baryluk.

Ważna operacja ortopedów z Gliwic. „Stosując klasyczne rozwiązania pacjent nie odzyskałby pełnej sprawności”
Przełomowa operacja ortopedów z Gliwic. „Stosując klasyczne rozwiązania pacjent nie odzyskałby pełnej sprawności” Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

 

Ważna operacja ortopedów w Gliwicach

Jak informuje Szpital Miejski nr 4, takich operacji w Gliwicach dotąd nie przeprowadzano, a całym kraju są one bardzo rzadkie. Chodzi o wszczepienie endoprotezy stawu skokowego u 24-letniego pacjenta cierpiącego z powodu jałowej martwicy kości skokowej.

- Standardowym postępowaniem w takich sytuacjach było usztywnienie stawu co sprawia, że eliminujemy dolegliwości bólowe, ale powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Teraz udało nam się wszczepić specjalną endoprotezę dającą realną szansę na normalne i długotrwałe funkcjonowanie tego stawu w pełnym zakresie ruchomości – wyjaśnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Wszczepiona - jak wskazano z komunikacie prasowym - choremu endoproteza była doskonale dopasowana i "jest zaliczana do tzw. protez odtwarzających powierzchnię ściśle oddających warunki pracy stawu w naturalnym stanie".

- Można powiedzieć, że ona „naśladuje” własny staw pacjenta odtwarzając naturalną biomechanikę stawu. To daje nadzieję na długie i efektywne używanie takiego implantu – podkreślił dr Baryluk.

Wcześniej przed 24-letnim mężczyzną jeszcze rehabilitacja.

- Już w pierwszej dobie pacjent był pionizowany, po dwóch tygodniach specjalny opatrunek zamienimy na ortezę, a po sześciu tygodniach pacjent powinien już chodzić z pełnym obciążeniem  – deklaruje specjalista.

Jak informują przedstawiciele lecznicy, gliwiccy ortopedzi chcą częściej stosować właśnie takie rozwiązanie i poszerzyć zakres wykonywanych operacji.

-Dzięki temu specjalistyczną pomoc uzyskają pacjenci, u których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe, deformacje pourazowe w obrębie stawu skokowego oraz w niektórych przypadkach wad wrodzonych - dodają.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze