Wątroba siedem dni poza ciałem i pełna regeneracja narządu. Mamy przełom w przeszczepach?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2020 09:12

Szwajcarscy naukowcy skonstruowali urządzenie, które przez 7 dni utrzymuje przy życiu wątrobę poza ciałem i pomaga jej się zregenerować. Może to oznaczać, że do transplantacji dostępnych będzie znacznie więcej narządów.

Może to oznaczać, że do transplantacji dostępnych będzie znacznie więcej narządów Fot. Archiwum

Dotychczas wątroba mogła być przechowywana poza żywym organizmem zaledwie przez kilka godzin. Jednocześnie, jeśli narząd był uszkodzony, zwykle dyskwalifikowało go to do przeszczepu. Tymczasem transplantacja to jedyny ratunek dla wielu osób z wątrobą zniszczoną przez chorobę.

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu i innych ośrodków badawczych z tego miasta opracowali urządzenie, które pomaga naprawić uszkodzoną, pobraną od dawcy wątrobę i może utrzymywać organ przy życiu aż przez 7 dni. Dzięki temu, wątroba będzie mogła znacznie dłużej czekać na biorcę.

Ponadto będą mogły być wszczepiane niektóre odrzucane dotychczas narządy. Jak wynika ze wstępnego badania, sześć z dziesięciu słabej jakości ludzkich wątrób, odrzuconych przez wszystkie centra transplantacyjne w Europie, odzyskało w ciągu tygodnia pełne funkcje.

- Sukces tego unikalnego systemu perfuzyjnego (wykorzystującego przepływ krwi przez narząd - przyp. PAP), opracowanego w ciągu czterech lat przez grupę chirurgów, biologów i inżynierów, otwiera drogę do nowych zastosowań urządzenia w transplantologii i onkologii oraz pomagania pacjentom, dla których brakowało narządów - podkreśla Pierre-Alain Clavien ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, jeden z autorów pracy, która ukazała się na łamach pisma "Nature Biotechnology".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum