×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawskie Dni Testowania na HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia01 grudnia 2013 10:22

W poniedziałek (2 grudnia) ruszają Warszawskie Dni Testowania na HIV, organizowane już po raz dziewiąty przez Społeczny Komitet ds. AIDS.

Warszawskie Dni Testowania na HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do piątku Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ul. Chmielnej czynny będzie przez cały dzień.

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że w Polsce 50-70 proc. osób zakażonych wirusem HIV nie jest tego świadomych; szacuje się, że ponad połowa nowych zakażeń HIV pochodzi właśnie od osób nieświadomych zakażenia. Tymczasem, jak pokazują badania prof. Zbigniewa Izdebskiego, ponad 90 proc. Polaków nigdy nie robiło badania w kierunku HIV.

Specjaliści przypominają, że jeśli chodzi o HIV, nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Nawet jeśli zdarzyło się to tylko raz, trzeba wykonać test. Każda osoba podejmująca ryzykowne kontakty seksualne, niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej czy statusu społecznego narażona jest na zakażenie HIV.

- Warszawskie Dni Testowania są doskonałą okazją, by odwiedzić Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny. Test na HIV jest nie tylko wyrazem troski o swoje zdrowie, ale także o zdrowie naszego partnera. To dowód dojrzałości i odpowiedzialności. Samo badanie trwa dosłownie kilka minut, natomiast poufna rozmowa z doradcą gwarantuje, że badany uzyska wyczerpującą i rzetelną wiedzę na temat samego testu oraz wyniku, niezależnie od tego czy będzie on ujemny, czy dodatni - poinformowała Izabela Pazdan ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, koordynatorka akcji.

Specjaliści przypominają, że dzięki postępowi medycyny zakażenie HIV traktowane jest jako choroba przewlekła, z którą można normalnie żyć i funkcjonować. Wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które umożliwia przedłużenie życia i poprawę jego jakości.

- Niestety wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu w kierunku HIV. Polacy nie odnoszą ryzyka zakażenia do własnej osoby. Często myślą, że ten problem ich nie dotyczy. W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że na zakażenie narażone są określone grupy społeczne. Tymczasem każdy, kto podejmuje ryzykowne (bez zabezpieczenia) zachowania seksualne powinien się przetestować - podkreśla dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

 

Przypomina, że sieć Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych jest coraz większa, pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy, gwarantujący profesjonalną pomoc.

Warszawskie Dni Testowania trwać będą do piątku 6 grudnia. PKD przy ul. Chmielnej 4 będzie czynny od 10 do 19. Przy zleceniu testu do godz. 13 odbiór wyniku możliwy jest tego samego dnia. W pozostałe dni roku PKD czynny jest od poniedziałku do czwartku w godz. 15-19, a w piątki w godz. 11-15.

Lista wszystkich PKD dostępna jest pod adresami: www.skaids.org oraz www.aids.gov.pl.

Według danych WHO i UNAIDS z roku 2011, na świecie żyją 34 mln ludzi zakażonych HIV, w tym 16,7 mln kobiet i 3,3 mln dzieci. W Polsce - według Krajowego Centrum ds. AIDS, od początku epidemii w 1985 r. do 30 września wirusem HIV zakaziło się 17 tys. 219 osób. Odnotowano 2 tys. 975 zachorowań na AIDS, a 1 tys. 225 chorych zmarło. Na początku października leczeniem ARV objętych było około ponad 7 tys. pacjentów, a tym 118 dzieci.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze