Warszawski baby boom trwa w najlepsze

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2009 14:28

W stolicy zanosi się na kolejny rekord urodzeń: w tym roku przyjdzie w Warszawie na świat o około 500 dzieci więcej niż w minionym.

Warszawski baby boom trwa w najlepsze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym „Inflancka”, Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii i Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Świętej Rodziny urodzi się w br. po ponad 4 tysiące dzieci. W lipcu w lecznicy św. Zofii przyszło na świat 433 dzieci (dla porównania w czerwcu 380).

Latem rodzi się kilkanaście procent więcej dzieci niż zimą i stołeczne porodówki się blokowały. Nikt nie kontrolował zamykania oddziałów na czas remontów i czyszczenia sal, dlatego zdarzało się, że w tym samym czasie przyjęcia wstrzymywały dwa szpitale.

– Baby boom trwa, ale jak przyjmują wszystkie porodówki, to miejsc nie brakuje – mówi Gazecie Wyborczej prof. Mirosław Wielgoś, mazowiecki konsultant ds. położnictwa i ginekologii. – W tym roku w stolicy mniej pacjentek jest odsyłanych. Jeśli szpital nie ma wolnego łóżka, lekarz dyżurny wysyła pacjentkę do konkretnej placówki. To dobra praktyka.

Prof. Wielgoś podkreśla, że stolicy potrzebny jest jeszcze jeden oddział położniczy: źle się stało, że kilka lat temu zlikwidowano porodówkę w Wojskowym Instytucie Medycznym. W ciągu najbliższego roku miejsc dla ciężarnych powinno jednak przybyć, bo rozbudowują się trzy szpitale ginekologiczno-położnicze. Nowe sale porodowe ma także prywatny szpital Medicover w Wilanowie. Tu od połowy lipca przyszło na świat kilkanaścioro dzieci, choć poród kosztuje 12 tys. zł.

O ile z miejscami na porodówkach nie ma dramatu, to nadal za mało jest miejsc na intensywnej terapii noworodków. Trudniej też znaleźć miejsce w szpitalu, jeśli ciąża jest zagrożona.

Jednak największym problemem jest leczenie szpitalne dzieci, bo w mieście  brakuje około stu łóżek pediatrycznych. Niestety, tu sytuacja szybko się nie poprawi. Rozwiązaniem miał być szpital pediatryczny na 500 łóżek, który na Mokotowie ma zbudować Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uczelnia liczyła na pieniądze z budżetu, ale Ministerstwo Zdrowia w ramach cięć zabrało 6 mln zł, które obiecało na ten rok. Mimo to WUM ogłosił konkurs na koncepcję szpitala, licząc, że w przyszłym roku środki się znajdą. Lecznica miałaby powstać do 2012 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze