Warszawski Dzień Testowania na HIV

Autor: KAW/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2009 09:36

W sobotę (13 czerwca) rusza Warszawski Dzień Testowania na HIV. W centrum miasta, przy ul. Chmielnej, przez cały dzień dyżurować będą specjaliści w zakresie HIV/AIDS. Odpowiedzą zainteresowanym na każde pytanie dotyczące tej choroby.

Warszawski Dzień Testowania na HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Rok temu, podczas podobnej akcji z możliwości wykonania testu skorzystało znacznie więcej osób niż w „zwykłym” dniu – mówi Grażyna Konieczny, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. AIDS. – To zachęciło nas do zorganizowania kolejnej edycji i mamy zamiar powtarzać takie „Dni” cyklicznie.

– Wiele krajów, od wielu lat organizuje Narodowe Dni Testowania, oferując testy anonimowo i bezpłatnie. Nasz pomysł nie jest więc nowy. Wykorzystujemy dobre praktyki zachęcające do wykonania testu, przyczyniając się do zwiększania wykrywalności zakażeń i wzmocnienia działań profilaktycznych – zaznacza Grażyna Konieczny.

I przypomina, że W Polsce – w odróżnieniu od wielu krajów UE – nadal ponad 50 proc. osób, które uległy zakażeniu (wg szacunkowych danych) nie wie o tym, że żyje z HIV. Tymczasem np.: w Szwecji jest to 12-20  proc., w Słowacji 20-30, a w Czechach 20-25 procent.

To jest jeden z powodów, dla których Społeczny Komitet ds. AIDS zachęca warszawiaków do wykonania testu. Kolejny powód, to fakt, że zakażenie HIV jest w tej chwili zakażeniem przewlekłym, można kontrolować jego przebieg i zaproponować leczenie wtedy, kiedy będzie ono potrzebne. Tak więc wykonanie testu, dowiedzenie się o zakażeniu – może uratować zdrowie, a nawet życie.

– Ponadto wykonanie testu jest okazją do rozmowy o wątpliwościach dotyczących HIV/AIDS, rozwiania mitów, skorygowania nieprawidłowych informacji – jest więc dobrą okazją do profilaktyki zakażeń HIV – dodaje Grażyna Konieczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze