Warszawa: zmarł profesor Michał Krauss

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2010 21:35

Prof. Michał Krauss, wybitny chirurg, twórca powojennej szkoły chirurgii plastycznej w Polsce, zmarł w Warszawie w wieku 82 lat.

Całe swoje zawodowe życie poświęcił leczeniu wad wrodzonych u dzieci, leczeniu oparzeń oraz mikrochirurgii.

– Prof. Krauss szczególnie poświęcał się wadom rozwojowym twarzoczaszki, jak np. rozszczep wargi czy podniebienia. Stworzył własną metodę leczenia rozszczepu wargi – powiedział PAP w poniedziałek kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prof. Józef Jethon, który jest wychowankiem i następcą zmarłego w niedzielę Profesora.

– Jako pierwszy wprowadził w Polsce leczenie chirurgiczne oparzeń, które polegało na usuwaniu tkanek martwych, stosowaniu przeszczepów skóry i jak najszybszym zamykaniu ran. Pozwalało to zapobiec sepsie i ratować chorych, którzy w innych warunkach nie mieliby szansy na przeżycie –  przypomina prof. Józef Jethon.

Michał Krauss urodził się w 1927 r. Ukończył studia medyczne we Wrocławiu. W 1951 r. został ordynatorem oddziału chirurgii plastycznej w szpitalu św. Antoniego w Polanicy Zdroju, a dwa lata później – dyrektorem szpitala, który od 1958 r. przyjął nazwę Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Plastycznej w Polanicy.

Michał Krauss zdobywał doświadczenie zawodowe w cenionych na świecie ośrodkach chirurgii plastycznej. W 1954 r. odbył roczne szkolenie w Pradze u prof. Frantiska Buriana, a później pracował w klinikach w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Szwecji i Francji.

W 1976 prof. Krauss założył Klinikę Chirurgii Plastycznej przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, którą kierował do 1997 r., kiedy to przekazał ją prof. Jethonowi.

Od 1967 r. przez 27 lat pełnił funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie chirurgii plastycznej. Był współtwórcą i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Profesor wykształcił i wychował większość polskich chirurgów-plastyków. Dzięki niemu powstała w Polsce specjalizacja z chirurgii plastycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum