Warszawa: wszczepiono pierwszy w Polsce implant słuchowy nowej generacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2012 13:27

Pierwsza w Polsce i czwarta na świecie operacja wszczepienia nowej generacji implantu słuchowego (CODACS) odbyła się we wtorek (26 czerwca) w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą.

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który wraz ze swym zespołem przeprowadził operację, powiedział, że nowy implant łączy cechy implantu ucha środkowego i ślimakowego, zapewniając bezpośrednią stymulację ślimaka. 

Jego zdaniem, otwiera to nowe możliwości zachowania słuchu dla osób, które nie mają już wystarczającej korzyści z aparatów słuchowych, ale też nie kwalifikują się do wszczepienia implantu ślimakowego. 

- Implant CODACS pozwala zachować słuch jaki jeszcze pozostał u danej osoby, a jednocześnie daje naturalną stymulację akustyczną. Dzięki temu pacjent już po tygodniu od zdjęcia opatrunku może słyszeć naturalne dźwięki, a nie tylko przetworzone - powiedział prof. Skarżyński. 

Dodał, że dla zagwarantowania pacjentowi maksymalnych korzyści jakie daje nowy implant, podczas operacji stosuje się nowoczesną, bezkontaktową i nieinwazyjną metodę śródoperacyjnego badania skuteczności operacji aparatem Laser Doppler Vibrometer (LDV). 

Światowe Centrum Słuchu jest jednostką resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, która zapewnia kompleksową opiekę osobom ze schorzeniami wad wrodzonych i nabytych narządów słuchu, głosu, mowy i równowagi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum