Warszawa: wraca moda na rodzenie w domu?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2010 13:58

Liczba porodów domowych w Polsce stale rośnie. Może być ich jeszcze więcej, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia planuje refundować rodzenie pozaszpitalne. Po boomie lat 90. domowe porody znowu stają się modne.

Warszawa: wraca moda na rodzenie w domu?
Z roku na rok zainteresowanie porodami domowymi jest coraz większe. W ciągu roku w Warszawie i okolicach odbyło się 100 takich porodów   poinformowała PAP Edyta Dzierżak-Postek, położna z warszawskiego szpitala św. Zofii, współpracująca z Domem Narodzin.

Na pytanie, dlaczego warto rodzić w domu odpowiada, dom to dla zdrowej mamy najbardziej naturalne miejsce na urodzenie swego dziecka.

Jednak dla lekarzy rodzenie w domu to ciągle romantyczny i odbiegający od rzeczywistości obraz. Zwracają oni uwagę na szereg powikłań, które mogą wystąpić w czasie porodu lub tuż po nim.

Alternatywą dla szpitalnych porodówek są domy porodowe, cieszące się popularnością w innych krajach Europy Zachodniej. U nas podbnym rozwiązaniem były izby porodowe. Niestety, już nie istnieją – nie spełniły standardów nadzoru specjalistycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum