Warszawa: władze dzielnicy rozszerzają wsparcie dla zmagających się z myślami samobójczymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 20:29

Władze warszawskiej dzielnicy Śródmieście rozszerzają wsparcie suicydologiczne dla mieszkańców zmagających się z myślami samobójczymi. Dotychczasowa pomoc telefoniczna i mailowa zostanie uzupełniona m.in. o konsultacje na żywo oraz działania profilaktyczne kierowane do uczniów i seniorów.

Warszawa: władze dzielnicy rozszerzają wsparcie dla zmagających się z myślami samobójczymi
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Konferencja prasowa, podczas której burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens zapowiedział rozszerzenie pomocy dla mieszkańców znajdujących się w kryzysie psychicznym lub emocjonalnym, odbyła się w Warszawie w Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom.

W Śródmieściu od kwietnia br. działa suicydolog - specjalistka od zapobiegania samobójstwom. Władze dzielnicy takie działania planowali od zeszłego roku, a przyspieszyła je sytuacja wynikająca z pandemii. Jak wskazują śródmiejskie służby prasowe, suicydolog telefony oraz maile odbierała już w pierwszym dniu swojej pracy. Pod jej stałą opieką znajduje się kilkanaście osób. Na co dzień udziela też pomocy doraźnej.

Jak poinformował burmistrz Ferens, dzielnica postanowiła rozszerzyć zapewniane przez nią wsparcie suicydologiczne. - Im wcześniejsza pomoc, tym większa szansa na ratunek. Właśnie dlatego otwieramy nowy rozdział w naszej pracy na rzecz zapobiegania samobójstwom. Pomożemy przełamać wstyd przed sięgnięciem po wsparcie, pokażemy jak rozpoznać wczesne symptomy problemów natury psychicznej, a także jak pomóc bliskim i samemu sobie w sytuacjach kryzysowych - podkreślił burmistrz.

W połowie września w śródmiejskich szkołach ruszą działania profilaktyczne, które zakładają m.in. zajęcia poświęcone rozpoznawaniu i neutralizowaniu sytuacji kryzysowych. Przebieg zajęć będzie konsultowany z rodzicami i dyrektorami placówek. Oprócz spotkań z uczniami odbywać się będą także spotkania dla rodziców - w formie tradycyjnej lub zdalnej.

Działania profilaktyczne obejmą także seniorów. Zajęcia, w których będą mogli uczestniczyć, odbywać się będą w śródmiejskim Centrum Pomocy Społecznej im. prof. A. Tymowskiego. Na nich seniorzy dowiedzą się m.in. o metodach radzenia sobie z samotnością oraz chorobami.

- Osobne szkolenia stacjonarne oraz internetowe zostaną zorganizowane dla pracowników pomocy społecznej - również tych z innych dzielnic Warszawy - podają służby prasowe dzielnicy. Według zastępczyni burmistrza Magdaleny Wojciechowskiej Śródmieście staje się koordynatorem stołecznej pomocy suicydologicznej. - Korzystając ze zdobytego doświadczenia, pomożemy innym dzielnicom rozwiązywać kryzysy psychiczne mieszkańców. Dzięki temu każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł liczyć na fachowe wsparcie - zaznaczyła.

Dzielnica informuje ponadto, że zacieśniła współpracę w obszarze zapobiegania samobójstwom z Komendą Stołeczną Policji. "Dzięki nowym zasadom współpracy śródmiejski suicydolog otrzyma informacje o każdej próbie samobójczej niezakończonej śmiercią. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie z pomocą do najbardziej potrzebujących i obniżenie prawdopodobieństwa ponowienia próby samobójczej w przyszłości" - wyjaśniono w komunikacie dzielnicy.

"Natychmiastowa komunikacja działać będzie również w drugą stronę - dzielnicowy specjalista będzie na bieżąco przekazywać policji informacje o zgłoszeniach zamiarów samobójczych, co pozwoli znacząco skrócić czas reakcji i jeszcze skuteczniej prowadzić akcje ratunkowe" - wskazano.

Burmistrz Ferens zapowiedział podczas konferencji, że dzielnica pracuje też nad przeszkoleniem wolontariuszy, którzy będą wspomagali suicydolog. Planowane jest także zatrudnienie kolejnego specjalisty.

Mieszkańcy Śródmieścia z bezpłatnego wsparcia suicydologa mogą skorzystać, pisząc na adres ratunku@um.warszawa.pl lub dzwoniąc na numer: 22 277 41 99. "Pamiętaj! Kryzys psychiczny może spotkać każdego. Sięgnięcie po pomoc nie jest oznaką słabości - to najrozsądniejsze, co możesz zrobić" - czytamy w ulotce poświęconej wsparciu.

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia należy się kontaktować z numerem alarmowym 112. (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum