Warszawa: warsztaty dla chorych na mukowiscydozę

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2010 12:56

W sobotę (29 maja) w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów fizjoterapeutyczno-psychologicznych dla nastolatków cierpiących na mukowiscydozę.

Zajęcia poprowadzą specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w  Warszawie.

Mukowiscydoza w pierwszych latach życia wymaga ogromnej troski rodziców, a później wysokiej samodyscypliny ze strony chorej osoby. Terapia wiąże się z koniecznością częstych hospitalizacji oraz wysokimi kosztami leczenia i rehabilitacji, co może przerodzić się w zwątpienie w jej zasadność. Szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy choroba staje się obiektem buntu, młodzi ludzie często tracą chęć do dalszego leczenia.

Osoby chore muszą stale przyjmować wiele leków, codziennie stosować inhalacje oraz wysokoenergetyczną i bogatą w białko dietę, a także muszą być poddawani zabiegom fizjoterapeutycznym.

Warsztaty mają przygotować nastolatków do samodzielnego i w pełni efektywnego wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych.

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, zaburzającą funkcjonowanie całego organizmu. Szacuje się, że obecnie w Polsce cierpi na nią ok. 1300 osób. Jej przyczyną są mutacje genu CFTR. W organizmie chorej osoby mukowiscydoza może objawiać się przewlekłymi dolegliwościami oskrzelowo-płucnymi oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki z zaburzeniami trawienia i wchłaniania.

Sposób terapii dobierany jest indywidualnie, w zależności od objawów.

Warsztaty jest organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, a patronat merytoryczny nad cyklem warsztatów objęło Polskie Towarzystwo Mukowiscydozy.

Kolejne spotkania w ramach programu zaplanowane zostały na jesień 2010 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum