Warszawa: w szpitalu urodzą jak w domu

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 16:53

W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. św. Rodziny powstanie Szpitalny Dom Narodzin, gdzie w czterech salach dzieci będą mogły przychodzić na świat w otoczeniu bliskich.

W domowych warunkach w szpitalu im. Świętej Rodziny będzie można rodzić w drugiej połowie 2011 r. W tym roku ma być zamknięty stan surowy skrzydła, w którym znajdą się cztery domowe sale porodowe. W przyszłym wyposażane będą wnętrza.

– Każda z jednostek będzie się składać z sali porodowej z wanną, pokoju wypoczynkowego, aneksu kuchennego i łazienki. Ciężarnej w porodzie będzie mogło towarzyszyć więcej osób. Nie tylko partner, ale i inni członkowie rodziny lub bliskie osoby – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala.

Osoba towarzysząca ciężarnej będzie mogła pozostać w sali również w ciągu następnych dni po porodzie. Na kobietą będzie czuwać jedna położna, a nie ta, która ma akurat dyżur.

– To również ona będzie przyjmować poród. Lekarz będzie do dyspozycji na oddziale porodowym – wyjaśnia prof. Chazan.

W Szpitalu św. Rodziny niezmiennie będzie bowiem działać normalny blok porodowy, składający się z 11 sal, spośród których część również wyposażona jest w wanny.

– 20 proc. ciąż to te o podwyższonym ryzyku, a ok. 30 proc. wszystkich ciąż z różnych powodów rozwiązywanych jest za pomocą cięcia cesarskiego. Tym pacjentkom musimy zapewnić świadczenia na odpowiednim do takich przypadków poziomie. W Szpitalnym Domu Narodzin będą mogły rodzić tylko kobiety, których ciąża przebiega prawidłowo. Do tych porodów kwalifikował będzie lekarz – mówi dyrektor Chazan.

Przygotowaniem do prodów w Szpitalnym Domu Narodzin zajmie się też szpitalna szkoła rodzenia.

– Kobiety, które będą korzystać z porodu w Szpitalnym Domu Narodzin to ciężarne, które chętnie wybrałby poród domowy, ale nie mogą lub nie chcą zdecydować się na to z różnych powodów. Chcą jednak by rozwiązanie odbyło się w sposób harmonijny, spokojny. Dlatego zdecydują się na poród w domowych warunkach, ale w szpitalu – wyjaśnia dyrektor lecznicy.

O podobnej inicjatywie myśli też warszawski Szpital Specjalistyczny Św. Zofii

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum