×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: w piątek akcja profilaktyczna "Cukrzyca. Wygrajmy Razem!"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 kwietnia 2012 19:57

W piątek (20 kwietnia) w stolicy przeprowadzone zostaną bezpłatne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 2. Zostaną one wykonane u 250 osób zagrożonych chorobą w ramach społecznej akcji "Cukrzyca. Wygrajmy Razem!".

Warszawa: w piątek akcja profilaktyczna "Cukrzyca. Wygrajmy Razem!"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpłatne badania rozpoczną się w Klinice Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii w Szpitalu MSWiA w Warszawie od godz. 8.00 i potrwają do wyczerpania 250 bezpłatnych testów.

Testy prowadzone w ramach akcji "Cukrzyca. Wygrajmy Razem!" będą polegać na określeniu poziomu hemoglobiny glikowanej, który pozwala ocenić stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jest to związane z tym, że średni czas życia czerwonych krwinek, które zawierają hemoglobinę wynosi ok. 3 miesięcy. Test można wykonać po posiłku, co stanowi znaczne ułatwienie w porównaniu ze standardowym badaniem poziomu glukozy na czczo.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego szacują, że w Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób, a zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Zdrowia w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Ok. 85 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2.

Ponad 750 tys. Polaków z tym typem cukrzycy nie wie o swojej chorobie i nie leczy się, co jest groźne dla ich zdrowia i życia. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca zwiększa ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka i nerwów obwodowych, zespół stopy cukrzycowej (tj. zaburzenia czucia, które zwiększają ryzyko powstawania trudno gojących się ran na stopach, mogących prowadzić do amputacji).

Diabetolodzy wielokrotnie podkreślają na konferencjach prasowych, że brak świadomości choroby jest związany m.in. z tym, iż cukrzyca typu 2 długo nie daje objawów. Dlatego bardzo ważne jest aktywne poszukiwanie chorych w badaniach przesiewowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze