Warszawa w czołówce przeszczepów serca w Polsce

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2017 10:55

W Polsce serca przeszczepia pięć ośrodków, ale niemal połowę tego rodzaju transplantacji - 42 na wszystkich 99 - wykonuje Instytut Kardiologii w warszawskim Aninie.

Warszawa w czołówce przeszczepów serca w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

23 transplantacje serca, o cztery więcej niż w tym samym okresie 2016 r., przeprowadzono do 14 lipca br. w Instytucie Kardiologii w Aninie. W ubiegłym roku było ich 44 na 101 wszystkich, a w roku 2015 Instytut wykonał 42 na wszystkich 99. Choć w Polsce ten organ przeszczepia pięć ośrodków, lwią część operacji wykonuje się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i właśnie w Instytucie - zauważa Rzeczpospolita.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Szpital Przemienienia Pańskiego w Poznaniu i Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wykonują ich po kilka rocznie.

Niestety dawstwo w Polsce kuleje i przeszczepiamy cztery razy mniej serc niż dziesięciomilionowe Czechy. Trzech na czterech czekających na nowe serce umiera. Prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Aninie przypomina, że transplantacja to na razie najlepsza metoda leczenia niewydolności serca.

Obecnie na przeszczep serca czekają 402 osoby, w tym 42 na tzw. liście pilnej. 

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum