Warszawa: w WIM rusza telefon zaufania dla weteranów misji

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2014 11:31

Rusza ogólnopolski telefon zaufania dla weteranów misji oraz ich rodzin. To inicjatywa Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM skierowana do osób potrzebujących pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

Warszawa: w WIM rusza telefon zaufania dla weteranów misji
Telefon zaufania nr (22) 6 88 172 33 rozpocznie działalność w poniedziałek (20 stycznia) będzie działał od poniedziałku do piątku między godz. 17 a 20.

- Zależy nam na stałym monitoringu problemów środowiska weteranów i ich rodzin. To dotyczy również osób, które już zdjęły mundur. Chcemy lepiej poznać skalę zaburzeń psychiatryczno–psychologicznych występujących po pobycie na misji. Chcielibyśmy jeszcze lepiej zgłębić problemy społeczne, które ujawniły się po powrocie żołnierza do domu. To m.in. nadużywanie alkoholu, leków czy narkotyków, w tym tzw. dopalaczy - tłumaczy ppłk dr Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.

Specjalistów z WIM interesują też wypalenie zawodowe, bezczynność społeczna, bezrobocie po zakończeniu służby wojskowej, bezdomność. ''Linia dla weteranów'' powstaje z myślą o udzielaniu szybkiej pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, dzwoniący otrzyma propozycję konsultacji, a nawet hospitalizacji w klinice. Telefon jest przeznaczony nie tylko do samych weteranów, ale również ich bliskich tj. żon, partnerek, rodziców.

- Liczę, że dzięki temu telefonowi uda nam się ustalić, w jakich rejonach kraju najbardziej potrzebna jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla osób "dotkniętych wojną". Jakiego wsparcia oczekują, co chcieliby zmienić w obecnie funkcjonujących rozwiązaniach. Co ważne, dzięki naszej inicjatywie dowiemy się tego bezpośrednio od zainteresowanych. Wiadomo bowiem, że oficjalna sprawozdawczość wojskowa nie do końca może odzwierciedlać rzeczywistość - mówi ppłk dr Tworus.

Więcej: www.wim.mil.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum