Warszawa: w NCBJ rusza dodatkowa produkcja molibdenu99
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych rusza dodatkowa produkcja molibdenu99, izotopu niezbędnego do produkcji radiofarmaceutyków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych.
Jak podaje Agencja Informacyjna Newseria, w ten sposób naukowcy zapewnią ciągłość dostaw leków na rynku - dostarczą go Holendrom, którzy musieli wyłączyć swój reaktor badawczy. Dzięki temu pomoc otrzyma 300 tysięcy pacjentów na całym świecie.
- Rusza trzytygodniowy cykl dodatkowych naświetlań tarcz uranowych, z których powstanie molibden. Dzięki temu pacjenci szpitali onkologicznych otrzymają odpowiednie leczenie, bo nie będą czekali na to, aż reaktor w Petten w Holandii zostanie uruchomiony ponownie - mówi Newserii prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ.
Reaktor badawczy ''Maria'', znajdujący się w podwarszawskim Świerku, służy nie tylko do przeprowadzenia badań naukowych, ale także do wytwarzania różnego rodzaju substancji: specjalnego rodzaju krzemu wykorzystywanego w przemyśle elektronicznym czy radiofarmaceutyków stosowanych w medycynie jądrowej.
- Produkujemy przede wszystkim izotop molibdenu, który następnie jest wykorzystywany do produkcji tzw. generatorów technetowych. To urządzenia, które dostarczane są do szpitali i dzięki nim personel może zaaplikować pacjentowi określoną dawkę radiofarmaceutyku - tłumaczy prof. Wrochna.
Na świecie jest zaledwie osiem reaktorów, które są przystosowane do produkcji molibdenu99, z czego pięć w Europie. Narodowe Centrum Badań Jądrowych sprzedaje gotowe produkty do ponad tysiąca placówek leczniczych i szpitali z prawie 70 krajów na całym świecie.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)