Warszawa: w IMiD zaprezentowano fotografię otyłości młodych Polaków

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2018 16:39

Wyniki najnowszych badań populacyjnych dotyczących nadwagi i otyłości najmłodszego pokolenia Polaków - dzieci, młodzieży i młodych dorosłych - zaprezentowano podczas wtorkowej (19 czerwca) konferencji w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Fot. Fot. Gaulsstin/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

- Fotografia epidemiologiczna otyłości/nadwagi młodego pokolenia pokazuje, że stosując normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już w pierwszych latach życia odsetek polskich dzieci z nieprawidłowo wysoką masą ciała wzrasta z 10% u półrocznych niemowląt do blisko 25% u 3-latków (badanie PITNUTS 2016-2017) - informuje IMiD.

Wśród 8-latków już jedna trzecia ma nadwagę lub otyłość i jesteśmy niechlubnym liderem naszego regionu Europy (badanie COSI 2016-2017)

Od 11. do 15. roku życia obserwuje się trend obniżania odsetka dzieci z nieprawidłowo wysoką masą ciała - od 26% u 11-latków, 24% wśród 13-latków do 15% w grupie 15-latków. Wydaje się, że u 17-latków ten odsetek nie przekracza 12%. Wyraźnie zaznaczony jest wyższy odsetek chłopców z nadwagą i otyłością, szczególnie w wieku 13 lat, u których zjawisko to jest istotnie częstsze w 2018r niż było w 2014r (badanie HBSC 2018).

Dramatyczny wzrost odsetka Polaków z nadwagą/otyłością rozpoczyna się w 18-24 roku życia (27%) i w grupie wiekowej 35-39 lat przekracza połowę populacji, osiągając u mężczyzn częstość 70%!!! i u kobiet 39% (badanie WOBASZ 2).

- Tak duża częstość nadwagi i otyłości współistnieje z bardzo niskim odsetkiem młodych Polaków wypełniających kryteria rekomendowanej dla nich częstotliwości i intensywności aktywności fizycznej - tylko 25% wśród osób między 18. a 39. rokiem życia spełnia kryteria wysokiej aktywności fizycznej w czasie wolnym od pracy, a znikomy odsetek tej grupy ma tak zwaną wysoką aktywność komunikacyjną (na przykład dojazd rowerem do pracy) - informuje prof. Anna Fijałkowska, przewodnicząca Komitetu Naukowego Konferencji „Czy to już epidemia otyłości w Polsce?”.

Eksperci podkreślają, że konsekwencje zdrowotne, związane przede wszystkim ze wzrostem ryzyka sercowo-naczyniowego, ale też onkologicznego będą następstwem zjawiska dynamiki nadwagi i otyłości w cyklu życia i wymagają pilnego opracowania kierunków działań interwencyjnych.

Konferencję „Czy to już epidemia otyłości w Polsce?” zorganizowały Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Kardiologii w Warszawie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum