×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: w CMC uruchomili Centrum Leczenia Bólu

Autor: MAK/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 grudnia 2016 20:16Zaktualizowano: 14 grudnia 2016 20:20

W Carolina Medical Center w Warszawie stworzone zostało Centrum Leczenia Bólu. Choroby kręgosłupa i towarzyszący im ból stanowią coraz poważniejszy problem społeczny - zaznaczają specjaliści.

Warszawa: w CMC uruchomili Centrum Leczenia Bólu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dane z EHIS (Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia) opublikowane w 2014 r. wskazują ból związany z narządem ruchu jako główną przyczynę długotrwałych problemów zdrowotnych. Medycyna daje pacjentom wiele możliwości. Czasami jednak nie można wyleczyć dolegliwości, a przewlekły ból nie pozwala normalnie funkcjonować.

- Dla takich właśnie osób stworzyliśmy w Carolina Medical Center w Warszawie Centrum Leczenia Bólu. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w krajach uprzemysłowionych wynika, że aż 80% populacji ma lub będzie miało problemy z bólami pleców - informuje placówka w komunikacie prasowym.

Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle dolnych partii pleców, bóle karku, bóle środkowej partii pleców oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Podobne badanie przeprowadzone w 2004 r. plasowało ból kręgosłupa dopiero na drugim miejscu. Po dziesięciu latach w pierwszej piątce schorzeń przewlekłych aż cztery dotyczą schorzeń kręgosłupa i narządu ruchu.

W Polsce pacjent z przewlekłym bólem może skorzystać z poradni leczenia bólu, które mają kontrakt NFZ, jednak ich liczba maleje z roku na rok. Dla wielu pacjentów jedyną alternatywą jest rynek prywatnych usług medycznych.

- Centrum Leczenia Bólu stworzyliśmy wraz z prof. nadzw. Robertem Gasikiem z myślą o osobach, które przez lata borykają się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Są to pacjenci, którzy próbowali już wszystkiego, ale żadna metoda nie przyniosła im ulgi - informuje Izabella Murawska, prezes Carolina Medical Center, kliniki ortopedii i medycyny sportowej.

Centrum przeznaczone jest dla osób cierpiących z powodu chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, dyskopatii, zespołu nieudanych operacji (FBSS) i bólów fantomowych kończyn, neuropatii (np. cukrzycowych, nerwu trójdzielnego, po półpaścu) oraz urazów sportowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum