Warszawa: urazówki ortopedyczne przyjmują całodobowo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 16:17

Wszystkie stołeczne szpitale, które mają oddziały urazowo-ortopedyczne, przyjmują całą dobę. Tylko do jednej z urazówek trafiło w lutym 1045 pacjentów.

Na początku 2010 r. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski porozumiał się w tej sprawie z dyrektorami wszystkich dziesięciu lecznic, które posiadają takie oddziały.

Jak poinformował Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. ratownictwa medycznego, w lutym 2010 r. najwięcej pacjentów z urazami ortopedycznymi przyjęły Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny (1045), Szpital Bielański (931) oraz Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus (910).

Najmniej pacjentów trafiło do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego (293), SPZOZ Szpital na Solcu (398) i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie (558).

Pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. ratownictwa medycznego zwrócił także uwagę, że poprawiła się sytuacja zespołów karetek przewożących pacjentów z urazami ortopedycznymi, ponieważ od ponad miesiąca pracują one w swoich rejonach, a nie tak jak dotychczas, na terenie całej Warszawy.

Borkowski dodał, że rozważana jest zmiana granic tych rejonów, tak aby odciążyć te szpitale, które przyjmują najwięcej pacjentów z urazami ortopedycznymi. Podkreślił też, że na razie za wcześnie, aby mówić o skutkach finansowych wprowadzonych zmian.

Dotychczas w Warszawie obowiązywał grafik dyżurów szpitali przyjmujących pacjentów z urazami. Dyżurowały dwa szpitale, jeszcze w 2009 r. był to jeden szpital.

Zdarzało się, że na założenie gipsu trzeba było czekać kilka godzin, a dowiezienie w czasie szczytu komunikacyjnego osoby, która uległa urazowi np. w południowej części miasta, do dyżurującej np. na północy placówki, mogło zająć nawet kilka godzin. Zdarzało się też, że pacjenci byli odsyłani ze szpitala do szpitala, bo akurat dana lecznica nie miała dyżuru.

Na początku 2010 r. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski tłumaczył, że system dyżurowy był sprzeczny z ustawią o ratownictwie medycznym, która mówi o dowiezieniu chorego do najbliższej placówki. Taka zasada obowiązuje już w większości miast w Polsce. Według wojewody, Warszawa była jednym z ostatnich, w których działał system dyżurowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum