Warszawa: unikalna operacja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Autor: KL,WUM/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 13:26

W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM wykonano (29 kwietnia) bardzo nietypową i rzadką operację jednoczasowego wycięcia głowy trzustki oraz fragmentu wątroby u chorego, któremu przeszczepiono ten narząd przed laty.

Warszawa: unikalna operacja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym
Fot. Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej CSK UCK WUM

Zabieg przeprowadzono u pacjent, który w roku 2011 był poddany ortotopowemu przeszczepieniu wątroby w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM.  Wskazaniem do przeszczepienia było stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Operację przeprowadzono techniką z zachowaniem ciągłości żyły głównej dolnej biorcy. Zarówno doraźny, jak i odległy wynik przeszczepienia był bardzo dobry.

Po 9 latach, dzięki systematycznej obserwacji, zauważono wzrost markerów nowotworowych i rozpoznano guz w odcinku śródtrzustkowym przewodu żółciowego wspólnego. Lekarze z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM, gdzie skonsultowano chorego, po ocenie wyników badań obrazowych i stanu pacjenta zdecydowali o podjęciu próby radykalnego leczenia chirurgicznego.

20 kwietnia br. zespół w składzie: prof. Maciej Słodkowski, prof. Paweł Nyckowski, lek. Dominika Karkocha i lek. Joanna Lisowska wykonał pankreatoduodenektomię sposobem Traverso-Longmire (wycięcie głowy trzustki z dwunastnicą z zaoszczędzeniem odźwiernika) w jednym bloku z fragmentem pierwszego segmentu wątroby oraz radykalną limfadenektomią wokół tętnicy wątrobowej i krezkowej górnej.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z najnowszych doniesień naukowych, radykalne leczenie chirurgiczne takich pacjentów jest możliwe niezwykle rzadko i stanowi bardzo duże wyzwanie natury technicznej. W przebiegu pooperacyjnym nie zaobserwowano powikłań, pacjent w stanie ogólnym dobrym został wypisany do domu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum