Warszawa: unijne wsparcie leczenia chorób układu oddechowego

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2011 14:23

3,3 mln zł to kwota, którą - dzięki wsparciu Unii Europejskiej - samorząd województwa mazowieckiego przekaże na utworzenie Zakładu Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Oddychania w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Warszawa: unijne wsparcie leczenia chorób układu oddechowego

Zakład będzie odpowiadał za szybkie diagnozowanie i leczenie chorób układu oddechowego oraz prowadzenie badań nad poszukiwaniem nowych leków przeciwgruźliczych.

Nadzór nad chorobami zakaźnymi jest dziś szczególnie istotny w przypadku gruźlicy, która rozprzestrzeniania się trudną do ograniczenia drogą kropelkową. Jak mówiła nam prof. Zofia Zwolska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, w kraju mamy obecnie poważny problem z diagnostyką, a to utrudnia walkę z tą chorobą.

Rozwój oporności bakterii i narastająca liczba zakażonych wirusem HIV przyczyniają się do wzrostu wskaźników zachorowania na gruźlicę. W dobie powszechnego podróżowania tzw. transmisja gruźlicy odbywa się dużo łatwiej.

- Praktycznie jedyną możliwością przerwania łańcucha transmisji gruźlicy jest wczesne wykrycie choroby i jej prawidłowe leczenie. Z tym jednak mamy wciąż duże problemy. Przeważnie chory zostaje zdiagnozowany już w zaawansowanym stadium choroby. Niekiedy następuje to po kilku miesiącach od zakażenia, niekiedy po kilku latach. W tym czasie chory zaraża prątkami gruźlicy kolejne osoby - wyjaśnia prof. Zwolska.

Zdaniem profesor, bez systemowej kontroli grup ryzyka i zakażeń inwazyjnych oraz przesyłania szczepów do ośrodków referencyjnych do dalszej analizy, walka z gruźlicą jest niezwykle trudne.

- Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego w ośrodku wojewódzkim badania diagnostyczne w przypadku gruźlicy trwają nawet do pół roku, podczas gdy zgodnie z zaleceniami WHO podstawowa diagnostyka powinna trwać około dwóch dni, a szczegółowa do trzech tygodni dodaje prof. Zofia Zwolska.

We wtorek (9 sierpnia) umowę na unijne dofinansowanie Zakładu Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Oddychania podpiszą przedstawiciele województwa mazowieckiego i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum