Warszawa: testowanie na obecność HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2010 17:36

W sobotę (12 czerwca) kolejny raz odbędzie się "Warszawski Dzień Testowania na HIV". Następny - za tydzień.

W kraju działa 28 Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oferujących anonimowe, bezpłatne testowanie na obecność HIV.

W godzinach 10.00-18.00 będzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na obecność HIV i otrzymać wynik jeszcze tego samego dnia. Test wykonuje Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ul. Chmielnej 4.

Tydzień później, w sobotę, 19 czerwca, po raz pierwszy test będzie można wykonać na Pradze w ramach Praskiego Dnia Testowania na HIV, w lecznicy przy ulicy Targowej 44, w godz. 10.00-16.00 (wynik tego samego dnia).

Organizatorem akcji jest Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA), a partnerami m.in. stołeczny ratusz oraz Krajowe Centrum ds. AIDS. W Polsce codziennie trzy osoby, spośród tych, które poddały się badaniu, dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Wśród zakażonych HIV, ponad połowa o tym nie wie.

Od początku epidemii (1985 r.) do końca listopada 2009 r. w Polsce wykryto zakażenie u blisko 12,7 tys. osób (wśród nich co najmniej 5,5 tys. uległo zakażeniu w wyniku używania narkotyków drogą dożylną), u ponad 2,3 tys. osób rozpoznano AIDS, 1025 osób zmarło.

W ubiegłym roku we wszystkich 28 działających w Polsce Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych oferujących anonimowe, bezpłatne testowanie wykonano ponad 26 tys. testów, zaś w trzech działających w Warszawie aż blisko 8 tys.

Jak przekonują organizatorzy akcji, mimo że z roku na rok liczba osób poddających się badaniu w Warszawie jest coraz większa, to nadal – w porównaniu z innymi europejskimi miastami – zbyt rzadko poddajemy się badaniu. Nadal nie jest to test, o którym myślimy np. przed rozpoczęciem związku, czy podczas ciąży, nie rozmawiamy o tym ze swoim partnerem.

Spośród różnych wydarzeń związanych z HIV/AIDS, krajowe lub lokalne dni testowania w wielu krajach świata przyczyniają się do zwiększania świadomości społecznej dot. HIV/AIDS, w tym osobistego ryzyka zakażenia. Podczas dni testowania zwiększa się – nawet o kilkaset procent – liczba osób wykonujących test.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum