Warszawa: telerehabilitacja umożliwi terapię w domu chorego

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2011 17:03

Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w warszawskim Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus dzięki wsparciu z UE będzie mogła zaoferować swoim pacjentom rehabilitację w domu.

Warszawa: telerehabilitacja umożliwi terapię w domu chorego

Nadzór specjalisty na przebiegiem terapii będzie odbywać się za pośrednictwem internetu.

Telerehabilitacja prowadzona jest w ramach projektów współfinansowanych przez Komisję Europejską, jednocześnie w 4 krajach członkowskich UE: Włoszech, Holandii, Hiszpanii oraz Polsce.

- Z takiej rehabilitacji obecnie mogą skorzystać pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów oraz po zabiegach wszczepienia endoprotezy stawów biodrowych i kolanowych. Są to chorzy, którzy mają problemy z przemieszczaniem się i w ich przypadku możliwość aktywizacji w domu ma ogromne znaczenie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Wojciech Glinkowski, koordynator programu z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu.

Dodaje, że program umożliwia w pełni bezpłatną i profesjonalną telerehabilitację prowadzoną przez specjalistów w domu pacjenta. Chorzy otrzymują specjalny panel z ekranem dotykowym, który po połączeniu z internetem umożliwia rozpoczęcie sesji rehabilitacyjnej.

Zajęcia terapeutyczne w tym systemie odbywają się codziennie i są indywidualnie dobierane dla każdego chorego.

Projekt umożliwia podjęcie rehabilitacji w okresie przedoperacyjnym lub już we wczesnym okresie po operacji oraz stałą kontrolę stanu zdrowia pacjenta. Dodatkową korzyścią dla pacjenta jest bezpłatne szkolenie z zakresu obsługi komputera, który zostanie wypożyczony na potrzeby chorego.

Kwalifikacji do programu dokonują specjaliści z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu. Obecnie bierze w nim udział 38 pacjentów, a docelowa ma ich być ok. 200.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum