Warszawa: szybki test na HIV - wynik już po 30 minutach

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2013 11:42

Osoby, które zrobią szybki test na HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie, poznają wynik już po 30 minutach. Znacznie skróci się okres stresującego oczekiwania, zniechęcający do badania.

Warszawa: szybki test na HIV - wynik już po 30 minutach

Szybkie testy VIKIA HIV 1/2 pozwalają na przekazanie wyniku już po pół godzinie, gdy zazwyczaj trwa to dzień, a czasem nawet kilka dni. W PK-D przy ul. Jagiellońskiej będzie można zrobić takie testy w czwartki pomiędzy godziną 16.30 a 18.00 i odebrać wynik najpóźniej o 18.30.

Należy jednakże pamiętać, że szybkie testy nie dają całkowitej pewności co do wyniku. Jeśli pokażą ''minus'', to dana osoba niemal na pewno nie jest zakażona. Ale 98 proc. pewności to jednak nie to samo co pewność.

- Właśnie dlatego szybkim testom towarzyszą zawsze tradycyjne badania robione z tej samej próbki krwi. Warto przyjść do nas jeszcze raz i odebrać także i ten wynik - wyjaśnia Dagmara Kraus, wiceprezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

Podkreśla, że to samo dotyczy wyniku pozytywnego.

- Nie należy wpadać w panikę. Należy spokojnie poczekać na wynik testu przesiewowego z laboratorium - dodaje Kraus.

PK-D przy Jagiellońskiej dysponuje 425 testami.

- Wkrótce szybkie testy pojawią się także w innych Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Warszawie, a z czasem może także w innych polskich miastach - zapowiada Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum