Warszawa: sztuka to również forma walki z rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 20:01

Jak co roku od trzech lat w Centrum Onkologii w Warszawie można obejrzeć wystawę prac konkursowych poświęconych chorobie nowotworowej.

Głównym celem konkursu jest skupienie się na psychologicznym aspekcie choroby nowotworowej, a także podkreślenie roli osób, które udzielają wsparcia pacjentowi.

- Te wystawy są bardzo ważne dla osób, które wzięły udział w konkursie. Chcemy przez to pokazać, że ci ludzie nie są całkowicie odizolowani i zamknięci, że próbują normalnie żyć - na tyle na ile mogą. Bo choć rak jest bardzo groźną chorobą, z powodu której wiele osób umiera, to również wielu chorych przeżywa i te osoby chcą wrócić do normalnego życia - powiedziała Elżbieta Rybicka, prezes Stowarzyszenia Europacolon Polska - jednego z organizatorów konkursu.

Jej zdaniem, wystawa w Centrum Onkologii może też wywrzeć wpływ na pacjentów, którzy do tej pory nie robili nic tylko skupiali się na swojej chorobie i cierpieniu.

- Ma to być dla nich zachęta, pokazanie sposobu na odreagowanie, wyrzucenie z siebie trudnych emocji - przerażenia, bólu, strachu, tego, co się z nimi dzieje poprzez sztukę. Malując obraz, robiąc zdjęcie czy rysunek chory może wyrazić swoje emocje, których, na co dzień przeważnie nie pokazuje - podkreśliła.

Wystawa spełnia też trochę zadanie "wyjścia do ludzi", którzy niekoniecznie sami przeszli przez raka, ale w jakiś sposób się z nim zetknęli,

- Bo w Polsce nie ma chyba człowieka, który wśród swoich bliskich, przyjaciół, nie miałby nikogo chorego na raka - zaznaczyła Rybicka.

III edycja konkursu została rozstrzygnięta w połowie kwietnia. Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach: sztuki plastyczne i fotografia. Blisko 40 nadesłanych prac można oglądać w holu Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii - Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie do 24 lipca.

Organizatorami konkursu są stowarzyszenia pacjentów onkologicznych: Federacja Stowarzyszeń "Amazonki", Stowarzyszenie Europacolon Polska, Polskie Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią "Pol-Ilko", Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca oraz Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy". Wsparcia dla tej inicjatywy udzielają: Polska Unia Onkologii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz firma Roche Polska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum