Warszawa: szpital zatrzymał pacjentkę wbrew woli rodziny - sprawę bada RPP

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2013 12:56

Na oddziale psychiatrycznym Instytutu Psychiatrii i Neurologii zatrzymano 88-letnią kobietę wbrew woli jej rodziny. Sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Pacjenta.

Warszawa: szpital zatrzymał pacjentkę wbrew woli rodziny - sprawę bada RPP

Rodzina wezwała do kobiety lekarza rodzinnego: był upał, a ona nie chciała pić. Pacjentka trafiła do szpitala. Po podaniu kroplówki lekarz poradził przewiezienie jej na oddział psychogeriatryczny w IPiN w celu "ogólnego poprawienia jej kondycji" - informuje Gazeta Wyborcza.

Okazało się, że chora została umieszczona na oddziale psychiatrycznym (na psychogeriatrii nie było już miejsc). Rodzina nie wyraziła na to zgody, także ze względu na warunki oferowane starszej pani, która miała leżeć na leżance w korytarzu. Lekarz dyżurny nie pozwolił jednak pacjentce na opuszczenie szpitala. Rodzina zadzwoniła po policję, ta wzięła jednak stronę Instytutu i nakazała bliskim opuszczenie lecznicy. Kobieta wyszła ze szpitala dopiero następnego dnia.

Dr Adam Wichniak, kierownik oddziału diagnostyczno-terapeutycznego w IPiN przekonuje, że na zatrzymanie chorego w placówce wbrew woli rodziny pozwala art. 22. ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Czytamy w nim, że lekarz przyjmujący podejmuje decyzję o zatrzymaniu pacjenta na obserwacji, jeśli wymaga tego stan chorego, a on sam nie jest w stanie świadomie wyrazić na to zgody.

Tych wyjaśnień rodzina kobiety nie przyjmuje jednak do wiadomości i oskarża szpital o narażenie zdrowia, a nawet życia.

Rzecznik Praw Pacjenta informuje natomiast, że zamierza zbadać sprawę i sprawdzić, czy nie zostały naruszone prawa pacjentki. RPP zaznacza, że oczekuje wyjaśnień od dyrektora Instytutu.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum