Warszawa: szef LPR o przyczynach katastrofy śmigłowca

Autor: PAP,TVN24, AK/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2009 17:01

Pilot i nawigator zostali poszkodowani podczas lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na warszawskim lotnisku Bemowo - poinformował oficer dyżurny stołecznej straży pożarnej.

Do wypadku doszło po godzinie 14.00 podczas podchodzenia do lądowania. Śmigłowiec Agusta odbywał lot szkoleniowy.

– Już pod dotknięciu podłoża, podczas lądowania, śmigłowiec wpadł w gwałtowne drgania, które trudno opanować pilotom, to spowodowało najprawdopodobniej uderzenie łopaty wirnika w belkę ogonową. Po wylądowaniu, śmigłowiec wpadł w tzw. zjawisko rezonansu. Helikopter nie nadaje się do dalszej eksploatacji – powiedział na antenie TVN Warszawa szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

–  Przyczyną katastrofy była najprawdopodobniej awaria śmigła tylnego – mówiła wcześniej Edyta Witowska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, próbując wstępnie odpowiadać na pytania dziennikarzy. Jak dodała, na miejscu wypadku pracują policjanci, a także pracownicy Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych.

Szef LPR poinformował, że do wypadku doszło podczas „lotu PC”, czyli egzaminu państwowego (jest to egzamin, który każdy pilot raz do roku musi zdać). Dwóch pilotów trafiło do szpitala.

– Stan moich pilotów jest zadowalający – powiedział TVN24 Gałązkowski. – Jeden wrócił już do pogotowia lotniczego i jest przesłuchiwany przez komisję badającą wypadki lotnicze – mówił. – Drugi z nich jest już po zakończonym procesie diagnostycznym i przebywa obecnie w szpitalu na Szaserów. Jego życie nie jest zagrożone – dodał szef LPR.

W tej chwili nie ma śmigłowca na zabezpieczenie Warszawy. Rejon Mazowiecki będą zabezpieczały teraz śmigłowce z Kielc, Łodzi, Lublina – poinformował Gałązkowski.

Według LPR śmigłowiec, który uległ wypadkowi nie nadaje się ani do dalszej eksploatacji, ani do remontu.

Wypadkowi uległa nowoczesna maszyna marki Agusta A109 Power. Ten śmigłowiec mógł latać w trudnych warunkach pogodowych, a w razie potrzeby lądować nawet na dachach budynków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum