Warszawa: stymulatorem w otyłość i cukrzycę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2009 14:59

Stymulator wysyła do mózgu pacjenta sygnał, że jest syty. Dzięki temu pacjent mniej je, powoli traci na wadze, zmniejsza mu się ciśnienie krwi i spada poziom cukru, dzięki temu nie musi brać insuliny.

Wcześniej do ścian żołądka jest wszczepianych sześć elektrod. Gdy chory coś zje, stymulują one mięśnie, dzięki temu pożywienie jest szybciej trawione. Elektrody są połączone ze stymulatorem. To on wysyła do mózgu wiadomość o sytości. Sygnał płynie przez nerw błędny, który z żołądka, jelita i wątroby przekazuje informacje o ilości zjedzonego pokarmu.

Stymulatory będą wszczepiane w klinice chirurgii ogólnej i przewodu pokarmowego w Szpitalu Klinicznym im. W. Orłowskiego w Warszawie. Trwa już nabór pacjentów. Na zabieg mogą się zgłaszać chorzy z rozpoznaną cukrzycą typu 2, którzy biorą leki (nie są już na insulinie), mają wskaźnik masy ciała (BMI) między 28 a 45 kg/m2, są w wieku od 18 do 70 lat.

Stymulator połączony jest z niewielką cewką. Przez nią ładowane są baterie. Urządzenie zostało zarejestrowane w Europie do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2 i z otyłością. Wszczepiono je ok. 200 otyłym cukrzykom na świecie w Niemczech, we Francji, w Austrii, USA i Izraelu. Warszawski szpital będzie je wszczepiał w ramach badań klinicznych. Za stymulator i operację płaci producent aparatu.

Nową metodę walki z otyłością testują chirurdzy z III katedry i kliniki chirurgii ogólnej Collegium Medicum UJ kierowanej przez prof. Romana Hermana.
Lekarze wszczepili pod skórę głowy pacjentów elektrody, które informują o sytości. Sposób działa, pacjenci tracą na wadze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum