Warszawa: strażnicy miejscy zmuszani do badań na HIV?

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 15 września 2009 21:16

Warszawscy strażnicy miejscy podczas badań okresowych badani są na obecność HIV, mimo że tego nie chcą. Centrum ds. AIDS nie kryje, że to wbrew prawu.

Warszawa: strażnicy miejscy zmuszani do badań na HIV?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania okresowe przechodzą wszyscy funkcjonariusze na wniosek komendantury. Artur Jarecki, przewodniczący Solidarności ‘80 w Straży Miejskiej, wysłał do szefów formacji pismo, w którym czytamy: "Strażnicy w czasie badań w przychodni zmuszani są do podpisania zgody na badania na obecność HIV. Czy wymuszanie wykonania badania jest właściwe?"

Dr Włodzimierz Aleksandrowicz z przychodni dla pracowników wojska przyznaje, że nie można bez zgody badać na obecność wirusa HIV. Dodaje, że tak zleciła straż. Ale jeśli ktoś nie chce badania, nikt go nie zmusza.

– Jak nie podpiszemy zgody na badanie HIV, nie będzie badań okresowych. Jak ich nie zrobię, to do pracy nie dopuszczą – odpowiadają strażnicy.

Danuta Cimaszewska, zastępca komendanta SM, powiedziała, że nie zastanawiała się nad tym, czy ktoś musi wyrazić zgodę, by przebadać się na HIV.

– Kierujemy strażników na badanie. Przekonaliśmy lekarzy, że funkcjonariusze pracują w takim środowisku, gdzie mają kontakt z ludźmi zarażonymi wirusem – tłumaczy Cimaszewska.

Jarecki dodaje, że na badanie na obecność wirusa HIV powinien wyrazić zgodę i nie wolno uzależniać przeprowadzenia badania okresowego od badania na HIV.

Co na to komendantura? Cimaszewska odpowiada, że jeśli ktoś podejmuje u niej pracę, musi wiedzieć, z czym się może stykać. Przedstawicielka Straży Miejskiej mówi, że nie będzie pytała, czy pracownik zgadza się na badanie. „Nie interesuje mnie jego zdanie, ja tylko dbam o jego zdrowie”.

Maryla Rogalewicz z Krajowego Centrum ds. AIDS zaznacza, że badanie na obecność wirusa HIV jest dobrowolne. Pracodawca może zrobić testy, ale za zgodą pracownika, który ma prawo nie podpisać zgody. Żadne konsekwencje za to nie powinny go spotkać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze