Warszawa: strategia społeczna przed "geriatrycznym tsunami"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2009 14:43

Warszawa chce przygotować średnie pokolenie do starości aktywnej, zdrowej i bogatej w kontakty stwierdził wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, na konferencji rozpoczynającej publiczną debatę o potrzebach seniorów.

Warszawa: strategia społeczna przed "geriatrycznym tsunami"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Paszyński przypomniał, że pod koniec ub.r. stołeczni radni uchwalili Społeczną Strategię Warszawy do 2020 r., która zakłada m.in. integrację społeczną mieszkańców, np. poprzez udostępnienie seniorom zasobów Warszawy w zakresie edukacji i sportu oraz stworzenie szerokiej oferty usług społecznych - opiekuńczych, pielęgnacyjnych, medycznych i rehabilitacyjnych.

W Warszawie działa ok. 25 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które rocznie mają 4 tys. słuchaczy. Oprócz typowych wykładów i seminariów, seniorzy mogą m.in. poznać podstawy informatyki. Coraz bogatszą ofertę dla seniorów mają także dzielnice, np. Śródmieście od 2007 r. organizuje w Pałacu Młodzieży zajęcia z malarstwa, tańca, muzyki, ceramiki, w których co roku uczestniczy około tysiąca chętnych.

– Stołeczny Ratusz oferuje osobom powyżej 65. roku życia bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, z których co roku korzysta ponad 70 tys. warszawiaków. Systematycznie likwidowane są także bariery komunikacyjne. Od początku tej kadencji samorządu przybyło ok. 500 nowych, niskopodłogowych autobusów, a w 2010 r. - przybędzie 186 kolejnych niskopodłogowych tramwajów – powiedział Paszyński.

W Warszawie mieszka prawie 700 tys. osób powyżej 50. roku życia, w tym ponad 200 tys. w wieku 65-79 lat i prawie 80 tys. powyżej 80. roku życia. Najwięcej seniorów mieszka w centrum stolicy - w Śródmieściu, na Żoliborzu, Mokotowie, Ochocie, Woli i Bielanach. W ciągu kilku najbliższych lat wiek emerytalny osiągną mieszkańcy osiedli budowanych w latach 70., np. na Ursynowie i Bemowie.

Jak powiedział przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób starszych senator Mieczysław Augustyn, Polska jest jednym z 20 krajów świata o najstarszym społeczeństwie, a w niedalekiej przyszłości największe polskie miasta czeka "geriatryczne tsunami".

Podkreślił, że w 2010 r. w wiek emerytalny wkroczą pierwsze roczniki powojennego wyżu demograficznego.

– Trzeba wykorzystać kapitał intelektualny tych osób i włączyć ich w życie społeczeństwa, w tym w życie samorządów, m.in. przez tworzenie rad seniorów przy radach gmin - dodał Augustyn. Jego zdaniem, jest to niezwykle ważne, ponieważ ponad połowa seniorów deklaruje niepokój o swoją przyszłość.

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony przez ONZ w 1990 r. Z tej okazji, w ramach Senioraliów 2009, w Warszawie przygotowano szereg imprez dla seniorów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum