Warszawa stawia na chirurgię jednego dnia

Autor: Życie Warszawy, JJ/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 15:51

W stolicy powstaje coraz więcej placówek specjalizujących się w chirurgii jednego dnia.

Warszawa stawia na chirurgię jednego dnia
Ośrodki chirurgii jednego dnia cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Teraz ekspresowe operacje oferują głównie prywatne placówki, w których za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Tak jest na przykład w Szpitalu Mazovia, specjalizującym się m.in. w mało inwazyjnych zabiegach w zakresie ginekologii i urologii.

To jednak ma się zmienić: przybędzie miejsc, w których za zabiegi w ramach chirurgii jednego dnia zapłaci NFZ. Dwie takie placówki mają powstać na Ursynowie. Jedną utworzy miasto, drugą firma Lux Med.

Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl rzecznik Urzędu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy Monika Beuth-Lutyk, inwestorem w przypadku pierwszej placówki jest Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego Ursynów.

Dyrektor SPZLO Ursynów, Grażyna Napierska nie chce jeszcze mówić o szczegółach inwestycji, która ma zostać zlokalizowana w pobliżu przychodni. Ratusz ma przeznaczyć na nią 18 mln zł.

– Jesteśmy w tej chwili na etapie uzgodnień i póki nie dopniemy wszystkiego na ostatni guzik trudno mówić o konkretach – stwierdza dyrektor Napierska.

Koszt szpitala Lux Med szacowany jest na 20 mln zł. Właściciele nowej placówki planują zawarcie umowy z NFZ. Ursynowska lecznica Lux Med ma dysponować dwiema salami operacyjnymi, 12 łóżkami a pierwsi pacjenci mają pojawić się w szpitalu już latem.

– W publicznych lecznicach obsługa operacji trwa wiele dni, w placówkach jednodniowych maksymalnie trzy. Często można wyjść już tego samego dnia – przypomina Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum