Warszawa: stan dziewczynki chorej na grypę A ciężki, ale stabilny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2009 16:31

Stan dziewczynki hospitalizowanej z powodu zachorowania na grypę A ustabilizował się, ale jest jeszcze ciężki. Rokowania nadal są ostrożne. Dziecko przechodzi jednocześnie infekcję bakteryjną i choruje na przewlekłe schorzenie, z tego powodu oddziaływanie wirusa na jej organizm jest o wiele silniejsze.

Pacjentka jest obywatelką USA polskiego pochodzenia, przebywa obecnie na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Osoby, które miały z nią kontakt, zostały objęte nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Dziewczynka jest w Polsce od 26 czerwca, objawy grypy wystąpiły u niej kilka dni po przylocie.

Zakażenie wirusem A/H1N1 w środę (8 lipca) potwierdzono u 70-letniej kobiety z Warszawy, która opiekowała się dziewczynką. Nie ma ona jednak objawów chorobowych.

Do tej pory w Polsce odnotowano 28 przypadków nowej odmiany grypy.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Grypa zaatakowała ludzi już w ponad 100 krajach i jakkolwiek zasadniczo przebieg choroby nie jest ciężki, zapada na nią coraz więcej osób. Rośnie też liczba zgonów, głównie wśród ciężarnych kobiet oraz osób, cierpiących na inne dolegliwości. Liczba osób zarażonych grypą A/H1N1 wynosi 94512, zmarło 429 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum