×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: specjaliści o profilaktyce krzywdzenia małych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia11 maja 2012 19:19

V ogólnopolską konferencję "Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowały w piątek (11 maja) Warszawski Uniwersytet Medyczny i Fundacja Dzieci Niczyje. Tematem przewodnim spotkania było znaczenie więzi we wczesnej relacji opiekuna z dzieckiem.

Warszawa: specjaliści o profilaktyce krzywdzenia małych dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Karl Heinz Brisch, niemiecki psychiatra i psychoterapeuta dziecięcy przypomniał, że nawiązywanie więzi emocjonalnej z dzieckiem rozpoczyna się już na etapie życia płodowego. Podkreślił, że niemowlę czuje się bezpiecznie dzięki więzi z bliską osobą. W atmosferze bezpieczeństwa może eksplorować świat i uczyć się.

Jego zdaniem, we współczesnych społeczeństwach zanika intuicyjna wiedza potrzebna do zbudowania więzi z dzieckiem.

Niemiecki specjalista zaznaczył, że traumatyczne przeżycia rodzica mogą zaburzać lub uniemożliwiać prawidłowe interakcje z dzieckiem. Według niego w rodzicu, który w dzieciństwie przeżył traumę np. związaną z przemocą w domu, płacz jego własnego dziecka może wywoływać skrajne emocje. Rodzic może np. podświadomie dystansować się od dziecka, unikać z nim kontaktu wzrokowego.

Z zaprezentowanego podczas konferencji raporcie "Małe dzieci w Polsce" wynika, że populacja małych dzieci (do trzeciego roku życia) wynosi 1,5 mln, co stanowi 4 proc. Polaków. Dzieci w tym wieku stanowią 23 proc. populacji do 17. roku życia.

Autorzy raportu podkreślają, że połowa Polek w ciąży w pierwszym trymestrze nie jest objęta opieką medyczną, a dostęp do niej nie jest równy. Zwracają uwagę, że 10 proc. kobiet przyznaje się do picia alkoholu w czasie ciąży, a od 20 do 48 proc. kobiet - do palenia papierosów. Problemem jest także spożywanie przez ciężarne leków bez recepty bez konsultacji z lekarzem.

16 proc. Polaków uważa, że kary fizyczne w wychowaniu dziecka są dopuszczalne, 47 proc. twierdzi, że generalnie nie powinno się bić dzieci, ale pewne sytuacje usprawiedliwiają takie zachowania rodziców, a jedna trzecia Polaków (34 proc.) to zdecydowani przeciwnicy bicia dzieci. Zaznaczono, że zwolennikami kar fizycznych jako metody wychowawczej są znacząco częściej mężczyźni niż kobiety. Przyzwolenie na bicie dzieci rośnie wraz z wiekiem respondentów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum